[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Jego interpretacja przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn z 30 października 2008 r. potwierdziła stanowisko podatnika (nr IPPB2/436-321/08-4/MZ).[/b]
Rodzice podatnika zawarli 10 czerwca 2006 r. z firmą deweloperską umowę przedwstępną kupna mieszkania we wznoszonym budynku. Na konto firmy wpłacili dotychczas 95 proc. ceny mieszkania. Zawarcie aktu notarialnego przeniesienia własności lokalu planowane jest na koniec 2008 lub początek 2009 r.
Rodzice chcą jednak podarować je synowi i w tym celu zamierzają sporządzić umowę cesji praw wynikających z zawartej przez nich umowy przedwstępnej oraz wniesionego wkładu pieniężnego.
Syn chce więc wiedzieć, czy umowa cesji daje mu prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od darowizny i jakie dodatkowe warunki – oprócz zgłoszenia w ciągu 30 dni faktu nabycia praw – będzie musiał spełnić, aby z tego zwolnienia skorzystać. Według niego zgłoszenie nabycia praw wynikających z umowy przedwstępnej w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy cesji, zawartej w formie umowy cywilnoprawnej, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dla najbliższej rodziny.
Podobnego zdania był organ podatkowy. Według niego [b]umowę cesji można uznać za darowiznę, jeżeli posiada jej cechy: oświadczenie darczyńców o przekazaniu oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.[/b]