Zgodnie z przepisami ustawy o PIT taka właśnie suma wychodzi po podzieleniu kwoty zmniejszającej podatek (586 zł 85 gr) przez stawkę 19 proc. Jeśli dochody dziecka będą wyższe, uniemożliwi to rodzicom odliczenie. Wiele osób pyta, jak obliczyć dochody dziecka dające prawo do preferencji. Minister finansów wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację poselską, iż chodzi o dochód (przychód minus koszty jego uzyskania) bez odliczania składek na ubezpieczenia społeczne.
Inaczej będzie z rentą rodzinną, ponieważ jej wysokość nie wpływa na prawo do odliczenia. Również zarobki dzieci małoletnich – do 18. roku życia – są bez znaczenia.
Co więcej, w przepisach ustawy o PIT obowiązujących w rozliczeniu za 2008 r. istnieje luka prawna bardzo korzystna dla tych, których dzieci rozliczają swoje dochody według stawki liniowej 19 proc. lub płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tu także nie ma znaczenia wysokość dochodów.
Należy pamiętać, że kwota ulgi wynosząca 1173,70 zł przysługuje łącznie obojgu rodzicom. Mogą oni dowolnie podzielić między siebie tę sumę albo odliczenia może dokonać tylko jedno z nich.
W przypadku osób rozwiedzionych lub w separacji preferencja przysługuje temu, u kogo dziecko faktycznie zamieszkiwało.