W 2010 r. rodzice zamierzają podarować mi dom. Dlatego chcę wiedzieć, czy od stycznia zmienią się przepisy i czy nie będę musiał płacić podatku – pyta czytelnik.
Możemy pana uspokoić. Od 1 stycznia 2010 r. nic się nie zmieni w tym względzie. Nadal będzie obowiązywało wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. zwolnienie od podatku od spadków i darowizn przekazywanych w obrębie najbliższej rodziny.
Chodzi o art. 4a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=359FD17A02ED05E53F81A239F5F1FD8C?id=314797]ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst ujednolicony: DzU z 2009 r. nr 93, poz. 768)[/link]. Zgodnie z nim od podatku wolne jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci i wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Osoby te nie będą musiały płacić podatku od spadku czy otrzymanej darowizny, jeśli ten fakt zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Muszą to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku. Przy dziedziczeniu obowiązek ten powstaje z chwilą przyjęcia spadku, przy darowiźnie – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Ci, którzy o spadku lub darowiźnie dowiedzą się po upływie sześciu miesięcy (pięć lat, gdy w grę wchodzą pieniądze), i tak muszą to zgłosić urzędowi, uprawdopodobniając przy tym, że później się dowiedzieli o otrzymanym spadku czy darowiźnie.
Z obowiązku powiadamiania fiskusa zwolnieni są jednak ci, którzy nabyli majątek w formie aktu notarialnego.