Zwrot będzie też możliwy za czas krótszy niż trzy miesiące, gdy dotyczy końcówki roku.
Natomiast kwota podatku, o której zwrot będą się ubiegały uprawnione podmioty z krajów UE lub z państw trzecich, nie będzie mogła być niższa niż równowartość w złotych 400 i 50 euro. W pierwszym wypadku chodzi o wnioski za okres krótszy niż rok podatkowy, ale nie krótszy niż trzy miesiące, w drugim – o te dotyczące całego roku podatkowego lub okresu krótszego niż ostatnie trzy miesiące.
[b] Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom[/b]. Nowe przepisy, które [b]mają zacząć obowiązywać 1 stycznia 2010 r.[/b], stanowią wykonanie delegacji ustawowej zawartej w art. 89 ust. 5 ustawy o VAT. Chodzi o dostosowanie naszego prawa do dyrektywy Rady Europejskiej 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE.
W Polsce o zwrot podatku zapłaconego w naszym kraju w cenie kupowanych tu towarów czy usług będą się mogły ubiegać osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które nie posiadają tu siedziby, stałego miejsca zamieszkania, stałego miejsca prowadzenia działalności, zwykłego miejsca prowadzenia działalności ani miejsca zwykłego pobytu.
Nowością w stosunku do obowiązujących rozwiązań będzie przesyłanie wniosków drogą elektroniczną. W tej formie będą trafiały wnioski wysyłane przez zagraniczne administracje podatkowe do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. To ten urząd jako jedyny w kraju nadal będzie się zajmował tą sprawą.