Większy odpis na dobroczynność

Jest szansa, że niedługo będziemy mogli przekazać 2 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego

Aktualizacja: 04.03.2010 03:28 Publikacja: 04.03.2010 00:17

Większy odpis na dobroczynność

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Propozycją podniesienia odpisu zajmowała się wczoraj (03 marca) Sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

– Projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D913F2A6F3B3028C219906EA22C09B98?id=80474]ustawy o PIT[/link] zwiększający do 2 proc. kwotę odpisu na organizacje pożytku publicznego skierowaliśmy do podkomisji – mówi Krystyna Skowrońska (PO), zastępca przewodniczącego komisji.

Obecnie podatnicy mogą przekazać na szczytne cele tylko 1 proc. swojej daniny. Wcześniej pomniejszają zobowiązanie wobec urzędu o ulgi, np. na dzieci lub składki zdrowotne. Powoduje to, że kwota 1 proc. jest czasami tylko symboliczna.

Oczywiste jest więc, że propozycja podniesienia limitu cieszy organizacje pożytku publicznego.

– Rachunek jest prosty – zwiększenie kwoty odpisu do 2 proc. podwoiłoby ilość spełnianych przez nas marzeń – mówi Patrycja Wróbel, członek zarządu Fundacji Dziecięca Fantazja. – Jest to bardzo istotne źródło dochodów, zwłaszcza teraz, gdy kryzys gospodarczy spowodował, że coraz trudniej pozyskać sponsorów i darczyńców.

– Organizacje pożytku publicznego mają różne źródła finansowania, np. dotacje ze środków publicznych czy składki członkowskie – dodaje Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. – Są jednak też takie, które utrzymują się tylko z odpisu podatkowego. Stanowi on także bardzo znaczącą pozycję w budżecie organizacji, które zebrały z 1 proc. największe kwoty.

Organizacje pożytku publicznego przeznaczają otrzymane pieniądze na działalność statutową.

– Fundacje i stowarzyszenia często wyręczają państwo w obowiązkach pomocy społecznej – mówi Arkadiusz Michaliszyn, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna. – Są też sprawniejsze organizacyjnie i efektywniejsze, oczywiście jeśli otrzymanych środków nie pożerają koszty funkcjonowania czy np. reklam, których jest ostatnio coraz więcej.

– Podniesienie odpisu podatkowego powinno wzmocnić sektor pożytku publicznego – podsumowuje Tomasz Schimanek. – Organizacje nie powinny jednak koncentrować się wyłącznie na jego zbieraniu. Tymczasem widać wyraźnie, że w miarę rozwoju idei 1 proc. zmniejsza się znacznie ilość przekazywanych im darowizn. A przecież szczytne cele można wspierać, nie tylko dzieląc się podatkiem.

Przypomnijmy, że [b]aby przekazać 1 proc. podatku, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym jego kwotę, nazwę organizacji pożytku publicznego[/b], którą chcemy wesprzeć, oraz jej numer wpisu do KRS. Samym przelewem zajmie się urząd skarbowy.

[ramka][b]Jak się podzielić podatkiem[/b]

[b]Aby zadysponować 1 proc. daniny, musimy wypełnić odpowiednie pola w zeznaniu rocznym: [/b]

[ul][li] Przedsiębiorcy PIT-36 poz. 305 – 310

[li] Przedsiębiorcy-liniowcy PIT-36L poz. 105 – 110

[li] Pracownicy PIT-37 poz. 124 – 129

[li] Gracze giełdowi PIT-38 poz. 58 – 63

[li] Ryczałtowcy PIT-28 (składany do końca stycznia) poz. 129 – 134 [/ul]

W zeznaniu wskazujemy organizację pożytku publicznego, którą chcemy wesprzeć. Może to być fundacja albo stowarzyszenie realizujące szczytne cele (określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie), które mają status opp.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo