Wielu rodziców ma wątpliwości, w jaki sposób i czy w ogóle należy wykazać zarobki pociech, które nie mają jeszcze 18 lat.
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawą o PIT[/link] dochody małoletnich dzieci – własnych i przysposobionych – dolicza się do dochodów rodziców. Jest jednak kilka wyjątków. Takiemu doliczeniu nie podlegają dochody: z pracy dziecka, z otrzymanych przez nie stypendiów, z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku oraz te, z których rodzice nie mogą pobierać pożytku, np. ze względu na wyrok sądu.
W takiej sytuacji rodzice muszą wypełnić i złożyć zeznanie na imię i nazwisko syna czy córki, które sami podpisują.
Niepełnoletni dorabiają sobie zwykle na podstawie umów- -zleceń lub o dzieło, np. podczas wakacji. Ich rodzice muszą wówczas złożyć osobną deklarację w ich imieniu. Jeśli dziecko skończyło już 18 lat, rozlicza się z fiskusem samodzielnie.
Uczniowie poniżej 18 lat mają też często dochody z różnego rodzaju stypendiów. Opodatkowanie zależy od tego, kto ufundował pomoc i na podstawie jakich regulacji prawnych. Stypendium przyznane np. przez szkołę na podstawie przepisów o systemie oświaty będzie zwolnione z daniny.