Podstawowy problem dotyczący właściwego określenia przedmiotu opodatkowania wynika z kolizji art. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5EB8C621C6808DFC2C971DD23FC592C1?id=356400]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] (dotyczącego przedmiotu opodatkowania) z art. 3 ustawy (dotyczącego podmiotu opodatkowanego).
Opodatkowany jest bowiem właściciel (posiadacz samoistny, użytkownik wieczysty lub posiadacz zależny) nieruchomości lub obiektów budowlanych. Jednocześnie zaś opodatkowaniu podlegają grunty, budynki i budowle.
Pomiędzy nieruchomościami i obiektami budowlanymi a gruntami, budynkami i budowlami zachodzi dziwna relacja. Ustawodawca zdecydował się na pomieszanie instytucji prawa cywilnego, którymi są nieruchomości oraz grunty, z instytucjami prawa administracyjnego (budowlanego), którymi są obiekty budowlane (wśród nich zaś budynki i budowle).
Spowodowało to, że [b]opodatkowaniu nie podlegają nieruchomości jako całość wraz z budynkami i trwale z nimi połączonymi budowlami, lecz oddzielnie (według odmiennych reguł) poszczególne składniki tej nieruchomości.[/b] Ponadto może się okazać, że niecała nieruchomość podlega opodatkowaniu, a tylko taka jej część, która nie jest obiektem małej architektury (np. fontanna, kapliczka, śmietnik itp.) ani budowlą należącą do osoby prywatnej.
[ramka][b]Przykład[/b]