Od początku 2011 r. mają obowiązywać zmiany w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawie o PIT[/link]. Niestety, nie uwzględniają spraw budzących najwięcej kontrowersji, np. opodatkowania pakietów medycznych lub prywatnego używania samochodów służbowych. Ustawodawca nie skorzystał też z postulowanej, m.in. przeze mnie, możliwości rozdzielenia materii ustawowej na dwie ustawy: jedną dotyczącą osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i drugą, prostszą, dla pozostałych osób.

W uchwalonej nowelizacji znalazły się dwa co najmniej kontrowersyjne przepisy. Pierwszy dotyczy zasad preferencyjnego opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci. Zmiany kładą nacisk na ustalenie, czy rodzic faktycznie samotnie je wychowuje. Nie ulega wątpliwości, że będzie to oznaczać ingerowanie fiskusa w sprawy domowe podatników poprzez sprawdzanie, kto z kim żyje pod jednym dachem. Tego typu regulacja zamiast zwalczać patologie, prawdopodobnie je pogłębi.

Drugim ewidentnym błędem są zapisy dotyczące programów motywacyjnych wykorzystujących nabywanie akcji pracodawcy. Zmiany w art. 24 ust. 11 ustawy mają dotyczyć tylko akcji spółek zarejestrowanych na terenie UE oraz EOG. Dotychczas nie było wątpliwości, że nowo emitowane akcje są opodatkowane tylko raz. Nowy przepis jest na tyle niekorzystny, że teraz nie tylko stare akcje spółek spoza UE, ale również te nowe będą w praktyce opodatkowane dwa razy, tj. przy nabyciu i przy sprzedaży akcji.

[i]Autor jest radcą prawnym, dyrektorem działu doradztwa podatkowego TGC Corporate Laywers [/i]