Sprzedający dom kupiony przed 2007 r. może skorzystać z ulgi

Od pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości kupionych przed 1 stycznia 2007 r. trzeba co do zasady oddać fiskusowi 10 proc. Można jednak skorzystać ze zwolnienia z tej daniny

Publikacja: 27.11.2010 04:30

Sprzedający dom kupiony przed 2007 r. może skorzystać z ulgi

Foto: www.sxc.hu, Ivan Prole IPr Ivan Prole

Czytelniczka kupiła wspólnie z mężem dom od dewelopera w marcu 2006 r. Teraz chcą sprzedać ten dom i kupić mieszkanie. Pyta, czy musi w związku z tym zapłacić podatek, a jeśli tak, to jaki i czy da się go uniknąć.

Skutki podatkowe sprzedaży mieszkań, domów, innych nieruchomości i praw własnościowych spółdzielczych normują przepisy obowiązujące w dacie ich nabycia. Sprzedający mogą korzystać także ze zwolnień podatkowych obowiązujących w tej dacie. Podatek od sprzedaży obciąża ich tylko wówczas, gdy od końca roku, w którym dom, mieszkanie itp. zostały nabyte (decyduje data podpisania aktu notarialnego), nie upłynęło jeszcze pięć lat, licząc od końca roku nabycia. Potem pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży fiskus się nie interesuje. Jeśli więc czytelniczka i jej mąż kupili dom w 2006 r., to bez konsekwencji podatkowych i bez opowiadania się w urzędzie skarbowym mogą go sprzedać najwcześniej 1 stycznia 2012 r.

Mogą jednak uniknąć podatku, nawet jeśli sprzedadzą dom wcześniej, gdy wydadzą pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Te cele to przede wszystkim kupno innego domu mieszkalnego, mieszkania, działki pod budowę domu, rozbudowa domu, a także jego remont i modernizacja. Do ulgi uprawnia także wydanie tych pieniędzy na spłatę kredytu lub pożyczki – wraz z odsetkami – zaciągniętej na cele mieszkaniowe, a także odsetek od nich. Może to być również kredyt zaciągnięty na budowę domu czy mieszkania sprzedawanego.

[srodtytul]Szybko wskazać cel[/srodtytul]

Warunkiem skorzystania z ulgi jest złożenie w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od dnia transakcji oświadczenia o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Pieniądze trzeba wydać na te cele w ciągu dwóch lat.

[wyimek]Można korzystać z ulg obowiązujących w dacie nabycia nieruchomości[/wyimek]

Zarówno 14-dniowy, jak i dwuletni termin liczy się od dnia sporządzenia przez notariusza aktu sprzedaży. Niezłożenie oświadczenia w ciągu 14 dni oznacza, że w tym samym terminie trzeba zapłacić podatek. Wynosi on 10 proc. od przychodu uzyskanego ze sprzedaży, czyli ceny pomniejszonej o ewentualne koszty sprzedaży (np. prowizję pośrednika). Jest to podatek zryczałtowany. Oznacza to, że przy jego ustalaniu nie uwzględnia się kosztu nabycia i że przychodu ze sprzedaży nie uwzględnia się w rocznym zeznaniu podatkowym. Rozlicza się z niego, składając deklarację PIT-23.

[srodtytul]Wydać w dwa lata[/srodtytul]

Ze względu na ulgę mieszkaniową najlepiej, by kupno np. następnego mieszkania nastąpiło po transakcji sprzedaży poprzedniego.

Nie zawsze jednak można tak ułożyć swe sprawy. Dlatego przyjmuje się, że zwolnienie obejmuje także kwoty uzyskane na poczet ceny sprzedaży starego mieszkania czy domu – zadatek, przedpłatę wydane na kupno nowego mieszkania, materiałów budowlanych itd., przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży.

Jeśli w ciągu dwóch lat nie wyda się pieniędzy ze sprzedaży na cele uprawniające do ulgi, trzeba najpóźniej następnego dnia po upływie tego terminu złożyć deklarację PIT-28 i zapłacić podatek wraz z odsetkami liczonymi od 14. dnia po sprzedaży aż do dnia jego zapłaty. Odsetki te należą się w wysokości połowy karnych odsetek za zwłokę w płaceniu podatków. Od dnia, w którym upłynął dwuletni termin na wydatkowanie pieniędzy, do dnia zapłaty liczone są już w pełnej wysokości.

[b]Jeśli na cele mieszkaniowe wydamy w terminie tylko część pieniędzy ze sprzedaży, podatek ze stosownymi odsetkami zapłacimy tylko od części niewydatkowanej na te cele. [/b]

Trzeba wiedzieć, że urząd skarbowy może sprawdzić, czy we wskazanym dwuletnim terminie pieniądze rzeczywiście zostały wydane na cele uprawniające do ulgi.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[mail=i.lewandowska@rp.pl]i.lewandowska@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo