Ulga w PIT dla młodych - na co uważać

Osoba poniżej 26. roku życia zapłaci podatek od prowizji, którą firma współpracująca z pracodawcą przyznała jej za dobre wyniki.

Publikacja: 09.06.2020 07:22

Ulga w PIT dla młodych - na co uważać

Foto: AdobeStock

W rozliczeniu osób poniżej 26. roku życia łatwo popełnić błąd. Młody pracownik nie zawsze może skorzystać ze zwolnienia. Nie zapłaci PIT od przychodów ze stosunku pracy, ale musi rozliczyć nagrody, które otrzymał od firm współpracujących z pracodawcą.

Taką interpretację otrzymała od skarbówki młoda podatniczka, która w 2019 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako konsultant punktu sprzedaży. Jej pracodawca jest partnerem działającym w sieci sprzedaży. Dwa inne podmioty działające w sieci organizowały co miesiąc konkurs (program lojalnościowy). Pracownik, który zawierał umowy sprzedaży z klientami, otrzymywał prowizję, stanowiącą określony procent kwoty wynikającej z umów, premię dodatkową i premię jakościową. W otrzymanych od tych podmiotów informacjach PIT-11 przychód z nagród jest ujęty w części F jako ,,prowizja" i opodatkowany według stawki 18 proc.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa a ulga w PIT dla młodych

Kobieta nie ukończyła jeszcze 26. roku życia. Wystąpiła z pytaniem, czy kwoty wypłacone w ramach konkursu organizowanego dla pracowników punktu sprzedaży podlegają zwolnieniu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. Jej zdaniem tak, ponieważ jest to przychód ze stosunku pracy, objęty ulgą dla młodych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z obowiązującym od lipca 2019 r. art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT wolne od podatku są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Zwolnienie jest limitowane do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85,5 tys. zł. Ulga nie dotyczy każdego rodzaju pracy zarobkowej. Zakresem zwolnienia nie będą objęte przychody z innych źródeł, np. z praktyk absolwenckich, umów o dzieło czy samozatrudnienia.

Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawczyni, otrzymując nagrodę pieniężną za zawierane z klientami umowy sprzedaży, nie uzyskała przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Fundatorem nagród nie był bezpośrednio jej pracodawca, ale powiązane z nim podmioty. Kobieta uzyskała więc przychód z innych źródeł, określony w art. 20 ust. 1 tej ustawy.

„Nagroda otrzymana przez wnioskodawczynię nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, ponieważ mimo spełnienia przesłanki podmiotowej zastosowania analizowanego zwolnienia, nie została spełniona przesłanka przedmiotowa" – czytamy.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.346.2020.2.KF

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek