Należności za media i inne opłaty wnoszone do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej przez najemcę nie są przychodem wynajmującego – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji.
Kwestia ta budzi ciągle wątpliwości.
– Po lekturze artykułu w „Rz" z 29 stycznia Ryczałt od najmu rozliczamy do końca stycznia o rozliczeniu przychodów z najmu ryczałtem zwróciłem się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy powiększają je wydatki na eksploatację i media, które płaci mi najemca. Urząd skarbowy nie podziela opinii przedstawionej w artykule i twierdzi, że ryczałtem opodatkowana jest cała suma, którą pobieram od najemcy. Czy jest tak faktycznie? – pyta czytelnik.
To nie pierwsza osoba, która sygnalizuje nam, że urzędy mają różne poglądy w kwestii opodatkowania opłat za lokal. Sprawa ta jest ważna dla właścicieli wynajmowanych mieszkań, zwłaszcza tych, którzy rozliczają się ryczałtem. Co do zasady to obecnie najkorzystniejsza forma opodatkowania. Ryczałt wynosi bowiem 8,5 proc. niezależnie od wysokości przychodów (rozliczając się według skali, płacimy 18- lub 32-proc. daninę).
Ministerstwo korzystnie
Ale jeśli uznamy, że przychód powiększają również opłaty wnoszone do spółdzielni lub wspólnoty (a także za telefon, Internet itp.), ryczałtowiec zapłaci większy podatek. Nie może bowiem – tak jak osoba rozliczająca się według skali – odliczyć kosztów utrzymania mieszkania (czyli m.in. właśnie opłat za media).