Wyrok NSA diametralnie zmienił sytuację małżonków, którym fiskus odmawia prawa do ulgi. Mają duże szanse na wygranie sporu, jeśli zdecydują się zaskarżyć do sądu administracyjnego niekorzystną decyzję podatkową. A nadal niektóre urzędy skarbowe interpretują przepis art. 21 ust. 22 updof niekorzystnie dla podatników argumentując, iż wyrok sądu administracyjnego wydany w konkretnej sprawie i dla konkretnego stanu faktycznego nie stanowi źródła prawa. Ich zdaniem każde z małżonków jest odrębnym podmiotem podatku, a więc i beneficjentem ewentualnej ulgi i aby skorzystać ze zwolnienia, każde z osobna musi być zameldowane w sprzedanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia (tak stwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 7 marca 2011 r., sygn. IPPB2/415-2/11-2/MS1).
Nabyli razem, ale do osobistego majątku
Jednak w przypadku czytelnika stan faktyczny jest bardziej skomplikowany niż w sprawie, której dotyczył wyrok NSA. Różnice są dwie:
Nie wiadomo, jak odniósłby się sąd do takiej specyficznej sytuacji. Z pewnością z samej ustawy o PIT nie wynikają ograniczenia prawa do ulgi tylko do tych małżonków, którzy pozostawali w związku małżeńskim przez całe 12 miesięcy potrzebne do uzyskania ulgi. Trudno jednak przewidzieć jak sąd oceni okoliczność, iż udziały w nieruchomości stanowiły majątek odrębny małżonków.
Ponieważ czasu na dokonanie rocznego rozliczenia pozostało niewiele, czytelnik może złożyć zeznanie PIT, wykazać dochód ze sprzedaży lokalu i zapłacić podatek, a następnie wystąpić o korektę zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w PIT. Od reakcji fiskusa zależeć będzie dalsze postępowanie.
Koszty nabycia pomniejszą podatek
Rozliczając przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości w rocznym PIT czytelnik ma prawo obniżyć podatek z tego tytułu zaliczając do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z nabyciem lokalu mieszkalnego oraz koszty poniesione na jego wykończenie.
Zgodnie z art. 30e ust. 2 updof podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.