Złe wiadomości dla osób, które czekają na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie opodatkowania VAT sprzedaży działek rolnych. Z opinii rzecznika generalnego wynika, że sprzedaż nieruchomości nabytych jako grunty rolne i przekształconych następnie w grunty przeznaczone pod zabudowę podlega VAT.
Co prawda stanowisko nie jest wiążące, ale zdaniem rzecznika Trybunał powinien orzec, że ustalenie, czy określona osoba jest podatnikiem VAT, wymaga dokonania przez sąd krajowy oceny, czy wykorzystywanie omawianego dobra polegające na jego stopniowej sprzedaży następuje w celu uzyskania stałych dochodów. Należy przy tym uwzględnić całość okoliczności sprawy, zwłaszcza czynniki wskazujące na zamiar dokonywania tych transakcji w sposób powtarzalny. Nie ma zaś znaczenia, że właściciel gruntu nie nabył go w celu późniejszej sprzedaży ani że został on przeniesiony do majątku osobistego właściciela i wyłączony z działalności gospodarczej odrębnej od tej, z tytułu której osobę tę uznaje się za podatnika VAT.
– Propozycja rzecznika, która uznaje osoby sprzedające działki rolne za podatników na zasadach ogólnych, niezależnie od tego, czy nabyły działki w celu odsprzedaży lub czy przeniosły je do majątku prywatnego z majątku służącego działalności gospodarczej, nie jest spójna z dotychczasowym orzecznictwem – uważa Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNPD Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.
Obecnie, zdaniem sądów, o tym, czy ktoś staje się podatnikiem w wypadku danej sprzedaży gruntu decyduje to, czy został on nabyty z zamiarem zbycia lub wykorzystania w działalności gospodarczej.
Andrzej Nikończyk uważa, że kolejne opodatkowanie VAT sprzedaży gruntów z majątku osobistego powodowałoby kumulację podatku i naruszało zasadę proporcjonalności.