– W zeszłym roku założyłem firmę. Na początku sporo w nią inwestowałem (m. in. w wyposażenie), dlatego też na koniec roku wyszła mi strata. Czy składkę na ubezpieczenie zdrowotne płaconą z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej mogę odliczyć od podatku od zarobków z umowy o pracę?
Tak. Składka zdrowotna płacona przez właściciela firmy może pomniejszyć jego podatek obliczony od dochodów z pracy. Ustawa o PIT tego nie zabrania. Z art. 27b ust. 1 pkt 1 wynika, że można odliczyć składkę: – opłaconą bezpośrednio przez przedsiębiorcę, – pobraną przez pracodawcę.
Jeśli więc czytelnikowi wystarczy podatku, aby odliczyć i składkę potrącaną przez jego pracodawcę, i opłacaną samodzielnie, nie ma przeszkód, aby to zrobić. Potwierdzają to wyjaśnienia znajdujące się na stronie internetowej Krajowej Informacji Podatkowej. Czytamy w nich, że osoba uzyskująca dochody z różnych źródeł (np. stosunek pracy, działalność gospodarcza, umowy-zlecenia) może odliczyć od podatku uiszczoną w danym roku składkę zdrowotną niezależnie od źródła, z którym była ona związana. Przykładowo składkę z działalności gospodarczej, z której wykazała stratę, może odliczyć w całości od podatku należnego od sumy dochodów z innych źródeł.
Trzeba jednak pamiętać o dwóch warunkach. Po pierwsze, podatek pomniejszamy tylko o te składki, które faktycznie zapłaciliśmy w danym roku. Jeżeli więc składkę za grudzień 2010 r. zapłaciliśmy w styczniu 2011 r., to odliczymy ją od podatku za 2011 r. Z kolei o składkę za grudzień 2011 r., którą zapłaciliśmy w styczniu 2012 r., możemy pomniejszyć tegoroczny podatek.
Po drugie, nie możemy odliczyć całej zapłaconej składki, ale tylko 7,75 proc. podstawy jej wymiaru (różnica przepada, bo nie można jej ani odliczyć od podatku, ani wrzucić w koszty). Jeśli więc czytelnik płacił w 2011 r. składki w prawidłowej wysokości, to odliczy od podatku 2506,30 zł. Oczywiście przy założeniu, że opłacał je w następnym miesiącu.