Minister finansów wydał interpretację ogólną, w której stwierdził, że niższą stawkę podatku od nieruchomości można zastosować tylko do miejsc postojowych będących częścią mieszkania (numer interpretacji: PL/LS/833/40/SIA/12/122).
Oznacza to wyższe obciążenia dla osób, które posiadają garaże stanowiące przedmiot odrębnej własności. Będą one opodatkowane jak tzw. budynki pozostałe. Maksymalna stawka dla nich wynosi rocznie 7,36 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej (dla budynków mieszkalnych tylko 0,70 zł).
Minister finansów podkreślił, że niższą stawkę stosuje się do garaży będących pomieszczeniami przynależnymi w rozumieniu ustawy o własności lokali oraz do garaży wielostanowiskowych mieszczących się w bryle budynku mieszkalnego, stanowiących element nieruchomości wspólnej, gdy korzystanie z poszczególnych miejsc zostało określone w ramach podziału quoad usum. Inaczej rozliczamy garaże wyodrębnione jako samodzielne lokale.
Minister powołał się na orzecznictwo, przede wszystkim uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FPS 4/11). Wywołała ona spore wątpliwości.
Jak pisaliśmy w „Rz" z 14 marca („Parkujesz tak samo, płacisz dziesięć razy tyle"), prezentowane przez fiskusa i NSA stanowisko pozwala odmiennie traktować nieruchomości mające te same cechy i wykorzystywane w ten sam sposób w zależności od tego, czy zostały ujęte w odrębnej księdze wieczystej.