Pieniędzy z tytułu refundacji przez fundację kosztów leczenia i rehabilitacji nie wlicza się do dochodu rodziny, uprawniającego do pomocy społecznej — orzekł dzisiaj NSA (sygn. I OSK 62/12).
Wyrok umożliwi większej niż obecnie liczbie rodzin, np. mających chore dzieci, wspierane ze środków fundacji, równoczesne korzystanie ze środków pomocy społecznej.
Dotychczas takie środki są doliczane do pozostałych dochodów. Wskutek tego część rodzin traci prawo do świadczeń pomocy społecznej z powodu przekroczenia kryterium dochodowego.
Tego właśnie doświadczyła pięcioosobowa rodzina Aleksandry Sz. Jedno z dzieci w tej rodzinie jest niepełnosprawne. Wspiera je fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Utworzyła subkonto, na którym zbiera środki i refunduje wydatki rodziny na leczenie i rehabilitację dziecka na podstawie przedstawianych rachunków. Ale ani fundacja, ani Aleksandra Sz. nie przewidziały, że refundacja takich wydatków przez fundację uderzy w dwójkę pozostałych dzieci, uczniów szkoły podstawowej. Do tej pory korzystali oni z pomocy społecznej w postaci darmowych posiłków w szkole. Teraz burmistrz Drawska Pomorskiego cofnął decyzję. Ustalił, że wskutek zwrotu przez fundację 1,5 tys. zł, poniesionych na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnego dziecka, dochód rodziny przekroczył wysokość ustawowego kryterium dochodowego. Zgodnie z przepisami, rodzina Aleksandry Sz. nie ma więc prawa do korzystania z pomocy społecznej.
Stanowisko, że kwoty zwrócone z tytułu refundacji kosztów leczenia dziecka, stanowią dochód rodziny, podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie. Zauważyło jedynie, że kwoty otrzymane z powodu refundacji nie mogą być wliczane jednorazowo do dochodu. Powinny być podzielone na miesiące, w których były wydatki.