Ulga odsetkowa była ostatnią preferencją, jaką ustawodawca wspierał osoby inwestujące we własne lokum. Niestety, przepis będący podstawą do korzystania z niej szybko zniknął z ustawy o PIT.
Prawo do kontynuowania odliczenia na zasadzie praw nabytych mają więc dziś ci, którzy w latach 2002–2006 uzyskali kredyt (pożyczkę) mieszkaniową. W wyniku nowelizacji podatnikom zapewniono też prawo do odliczania odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę pierwotnego kredytu hipotecznego, a także każdego kolejnego (tzw. kredyty i pożyczki refinansowe).
Na początku podatnicy, którzy ze względów ekonomicznych zamieniali drogi kredyt mieszkaniowy na inny tańszy, byli pozbawiani przez fiskusa prawa do preferencji. Problem rozwiązała dopiero interwencja ustawodawcy.
Ulga odsetkowa należy do grupy tzw. odliczeń mieszkaniowych związanych z długofalowymi inwestycjami. Z tego względu prawo do odliczenia też jest rozciągnięte w czasie i co do zasady przysługuje za okres spłaty kredytu. Ustawodawca wprowadził czasowy limit odliczenia, tj. nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.
Zasady korzystania z ulgi odsetkowej nie należą do najprostszych, a prawo do odliczenia zostało obwarowane wieloma warunkami. Wszystkie podatnik musi spełniać przez cały okres korzystania z przywileju. Z dzisiejszej perspektywy większość z nich została już spełniona i nic się w tym zakresie nie zmieni (zaciągnięcie kredytu w odpowiednim czasie).