b) na rzecz innych osób, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.
Z pytania wynika, że syn czytelniczki jest małoletni, są więc spełnione warunki zwolnienia.
Jak jednak podkreśla fiskus w interpretacjach, nawet gdy musimy zastosować limit 700 zł, to i tak bierzemy pod uwagę wysokość świadczenia należnego za dany miesiąc. Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-112/12/BJ) czytamy: „gdy podatnik otrzymuje w jednym miesiącu kwoty należne za kilka miesięcy bądź lat, a w orzeczeniu sądu przyznano alimenty w wysokości nieprzekraczającej 700 złotych miesięcznie, to przychód z tego tytułu nie podlega opodatkowaniu".
Dostałem od mojej byłej firmy (na mocy wyroku sądowego) odszkodowanie za mobbing. Wpłynęło na moje konto w listopadzie. Czy muszę je opodatkować w rocznym PIT?
Nie.
Zwolnione z podatku są bowiem odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Regulacje prawne dotyczące mobbingu znajdują się w kodeksie pracy. Pozwalają one dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Jeśli pracownik rozwiązał wskutek mobbingu umowę może wystąpić o odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.