Choć nasze prawo nie zabrania małoletnim zarabiać, to ich dochody rozliczają rodzice. Dziecko staje się pełnoprawnym podatnikiem (czyli rozliczającym się samodzielnie), jeśli w trakcie roku podatkowego skończy 18 lat, choćby było to 31 grudnia. W takim wypadku samodzielnie rozlicza dochody osiągnięte od dnia urodzin.
Różnie wygląda rozliczanie różnych dochodów dzieci. Jeśli jest to dochód z pracy (najczęściej ze zleceń), stypendium albo z „przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku", jak mówi ustawa o PIT, to takie dochody należy rozliczyć zupełnie oddzielnie poprzez złożenie osobnego zeznania (zasadniczo PIT-37). To zeznanie powinni złożyć rodzice w imieniu swojego dziecka. Innymi słowy, w polach zeznania określających dane podatnika mają wpisać personalia dziecka, ale podpisać jako rodzice.
W wypadku innych dochodów rodzice powinni wykazać dochody małoletnich dzieci w formularzu PIT-36 i załączniku PIT/M. Taki formularz powinni wypełniać, nawet jeśli osiągają dochody np. z pracy na etacie i dotychczas, gdy dziecko nie zarabiało, wypełniali PIT-37.
W formularzu PIT/M wskazano kilka przykładowych kategorii dochodów dziecka: renty krajowe i zagraniczne, najem lub dzierżawę, prawa majątkowe i inne źródła. Po wypełnieniu tego załącznika należy sumę kwoty dochodów i pobranych zaliczek na podatek przenieść do części D.3 zeznania PIT-36.
Jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to dane o dochodach dzieci po prostu dolicza się do dochodu obojga małżonków. Jeśli zaś oddzielnie – dochód dziecka dzieli się na pół i dolicza do poszczególnych rozliczeń małżonków.