Obowiązujące od dziś przepisy dotyczą tych podatników, którzy na podstawie umowy z właściwą gminą opiekowali się osobą w podeszłym wieku, a po jej śmierci odziedziczyli mieszkanie i nienależnie zapłacili podatek od spadku.
Chociaż są to osoby spoza najbliższej rodziny (zaliczane do tzw. III grupy podatkowej), to przysługiwała im ulga w tym podatku taka, jaka wtedy była przewidziana dla bliskich. Mianowicie można było bez płacenia tej daniny odziedziczyć mieszkanie o powierzchni do ?110 m kw.
Przepisy o tej uldze zawierały jednak wadę legislacyjną. Otóż można było z niej skorzystać po zawarciu umowy przed organem gminy i dopiero po dwóch latach od notarialnego poświadczenia pod umową. Jeżeli w tym okresie spadkodawca zmarł, ulga nie przysługiwała. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 5 lipca 2011 r. (sygn. P36/10) uznał, że taki wymóg był sprzeczny z ustawą zasadniczą. Naruszał bowiem interesy osób, które działały w zaufaniu do obowiązujących regulacji prawnych i zawarły stosowną umowę.
110 m kw. wynosi maksymalna powierzchnia mieszkania lub domu podlegającego uldze
Dzięki nowelizacji ustawy od dziś we właściwych terytorialnie urzędach gmin można składać żądania wznowienia postępowania w sprawach wymiaru podatku. Podstawą takiego wniosku jest art. 240 § 1 pkt 8 ordynacji podatkowej. Przewiduje on taką możliwość wówczas, gdy przepis, na podstawie którego została wydana ostateczna decyzja, został uznany za niekonstytucyjny.