Sprzedaż nieruchomości może oznaczać konieczność zapłaty wysokiego podatku. Warto się więc postarać o korzystne rozliczenie tej transakcji.
Przepisy zwalniają z PIT dochód z odpłatnego zbycia prywatnych nieruchomości, jeśli kwota uzyskana ze sprzedaży będzie najpóźniej w ciągu dwóch pełnych lat kalendarzowych przeznaczona na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Zwolniona jest taka część dochodu, w jakiej wydatki na cele mieszkaniowe odpowiadają przychodom ze sprzedaży nieruchomości.
Jeśli sprzedawca nie kupi kolejnego mieszkania lub domu, a sprzedawaną nieruchomość posiadał stosunkowo krótko, musi zapłacić 19-proc. PIT. Kwotę, od której trzeba odprowadzić daninę, można pomniejszyć nie tylko o faktyczne wydatki, ale też wskaźnik inflacji z pierwszych trzech kwartałów pełnych lat posiadania mieszkania lub domu.
Odrębnym źródłem przychodu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Nie jest przychodem zbycie nieruchomości i wymienionych wyżej praw majątkowych dotyczących nieruchomości, jeśli następuje po upływie pięciu pełnych lat kalendarzowych od jej zakupu lub wybudowania.
Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży są natomiast udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia, powiększone o nakłady, które zwiększyły wartość sprzedawanych rzeczy i praw, poczynione w czasie ich posiadania.