Na pytania czytelników odpowiada Grzegorz ?Grochowina, ekspert podatkowy w KPMG
Nie trzeba zbierać paragonów za benzynę
Dojeżdżam własnym samochodem do szpitala w oddalonym ?o ponad 400 km mieście. Wizyty odbywają się co dwa miesiące, a na każdej z nich dostaję skierowanie na kolejną. Lekarze podają mi leki hamujące rozwój ciężkiej choroby. Mam zaświadczenie o niepełnosprawności. Zbieram paragony ze stacji benzynowych. Czy mogę odliczyć wydatki na używanie auta? Pytałam o to pracowników mojego urzędu skarbowego, ale odpowiedzi były rozbieżne.
Tak. Z przedstawionej sytuacji wynika, że spełnia pani warunki do odliczenia. Ulga polegająca na pomniejszeniu dochodu przysługuje m.in. osobom niepełnosprawnym zaliczonym do I lub II grupy inwalidztwa, wykorzystującym własny samochód do koniecznego przewozu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Ewentualne wątpliwości mogą dotyczyć tego, czy wizyta jest związana właśnie z takimi zabiegami i czy są one niezbędne.
Ustawa podatkowa nie daje wskazówek, jak rozumieć te sformułowania. W praktyce zatem decydujące powinny być zalecenia lekarzy. Skoro ma pani skierowania, to – moim zdaniem – przysługuje pani prawo do ulgi.
Trzeba pamiętać, że odliczeniu od dochodu podlega maksymalnie 2280 zł rocznie. Nie ma natomiast potrzeby posiadania dokumentów stwierdzających wysokość tego typu wydatków.