Błąd to za mało, by nie płacić PIT od sprzedaży nieruchomości - wyrok NSA

Twierdzenie podatnika, że uchylił się od skutków prawnych sprzedaży, nie wiąże fiskusa. Ważne są zapisy z ksiąg wieczystych w momencie wydawania decyzji.

Aktualizacja: 07.10.2020 06:59 Publikacja: 07.10.2020 06:45

Błąd to za mało, by nie płacić PIT od sprzedaży nieruchomości - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór o opodatkowanie sprzedaży nieruchomości.

Sprawa dotyczyła mieszkania spółdzielczego. Podatniczka sfinalizowała transakcję aktem notarialnym w 2008 r. Powinna rozliczyć PIT, ale złożyła oświadczenie, że chce skorzystać ze zwolnienia, czyli że pieniądze ze sprzedaży wyda w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe (teraz jest na to trzy lata).

Czytaj też: Odstąpienie od umowy sprzedaży a podatek dochodowy

Problemy zaczęły się, gdy w 2013 r. fiskus wezwał kobietę do przedłożenia dokumentów potwierdzających wydatki mieszkaniowe. Ta ich nie dostarczyła, więc fiskus wszczął postępowanie o opodatkowanie sprzedaży sprzed lat 10-proc. PIT – dziś to 19 proc. dochodu.

Kobieta broniła się, że została wprowadzona w błąd, dlatego uchyliła się od skutków prawnych sprzedaży. Aktualnie w tej sprawie toczy się postępowanie sądowe. Wniosła o zawieszenie postępowania podatkowego. Gdy nic to nie dało, a podatek został wyliczony, wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i w pierwszej instancji wygrała. WSA zauważył, że w sprawie podatniczka powołuje się na działanie pod wpływem błędu. W jego ocenie, w razie wątpliwości, czy skuteczne jest oświadczenie woli, fiskus był zobowiązany wystąpić do sądu powszechnego z tzw. powództwem o ustalenie.

Sprawa do NSA trafiła na skutek skarg zarówno fiskusa, jak i podatniczki. Obie skargi zostały uwzględnione. Podatniczki, bo WSA nie zbadał, czy w sprawie nie doszło do przedawnienia. Fiskusa, bo nie zgodził się, że miał obowiązek występowania z powództwem do sądu cywilnego. Jak tłumaczył sędzia Marek Kraus, na moment wydania decyzji w księdze wieczystej był wpisany nowy właściciel. Transakcję potwierdzał też akt notarialny. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 1663/18

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie