Reklama
Rozwiń

Wydzielenie lokalu dla siebie nie daje korzyści w podatku od nieruchomości

By odprowadzać niższy podatek od nieruchomości, trzeba wydzielić z niej co najmniej dwa lokale i przenieść własność jednego z nich na kogoś innego.

Publikacja: 09.12.2015 07:38

Wydzielenie lokalu dla siebie nie daje korzyści w podatku od nieruchomości

Foto: 123RF

Korzyści, jakie daje wydzielenie lokalu, są nierozłącznie związane z istnieniem współwłasności części wspólnej budynku lub gruntu. Nie można mówić o współwłasności, dopóki wszystkie lokale w większej nieruchomości należą do jednego podatnika. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła możliwości wykorzystania błędu w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jeśli budynek jest współwłasnością dwóch lub więcej podmiotów, ale jedną nieruchomością, każdy ze współwłaścicieli odpowiada za podatek solidarnie. Jeśli jednak w budynku wyodrębni się własność poszczególnych lokali, każdy z właścicieli samodzielnie odpowiada za podatek od swojego lokalu. Daninę od części wspólnych oblicza się dla każdego ze współwłaścicieli, dzieląc powierzchnię jego lokalu przez powierzchnię całego budynku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono