Czy kieszonkowe od dziadków jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn?

Darowizna od najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Jeśli nie przekracza 36 120 zł nie musimy jej nawet zgłaszać skarbówce.

Publikacja: 20.02.2024 14:12

Czy kieszonkowe od dziadków jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn?

Foto: AdobeStock

Czy kieszonkowe od dziadków zainteresuje fiskusa? Nie powinno, chyba że zsumowane z ponad pięciu lat kwoty przekroczą 36 120 zł. Czy od nadwyżki trzeba zapłacić podatek? Nie, żeby go uniknąć wystarczy zgłosić darowizny w urzędzie.

Spójrzmy na najnowszą interpretację skarbówki w tej sprawie. Dziadkowie przekazują małoletniej wnuczce co miesiąc 200 zł. Pieniądze przelewają na konto jej ojca (ich syna). W tytule przelewu wskazują, że jest to darowizna dla wnuczki.

Zwolnienie z podatku dla najbliższej rodziny

Czy wnuczka może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn? Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem bez daniny są m.in. darowizny od wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie). Jeśli wartość darowizny nie przekroczy 36 120 zł nie trzeba jej zgłaszać skarbówce.

Czytaj więcej

Czy dziecko musi informować fiskusa o kieszonkowym od ojca? - interpretacja podatkowa

Jak liczyć limit darowizn?

Musimy jednak pamiętać, że przy liczeniu limitu sumujemy wartość majątku otrzymanego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie oraz w ciągu pięciu poprzednich lat.

Jeśli więc dostaliśmy darowiznę w 2024 r. musimy doliczyć ją do darowizn otrzymanych od tego samego darczyńcy w latach 2019-2023. Co zrobić, jeśli przekroczyliśmy limit? Trzeba złożyć w urzędzie skarbowym (w ciągu sześciu miesięcy) zgłoszenie SD-Z2 (chyba że nabycie następuje w formie aktu notarialnego).

Duża darowizna musi iść na rachunek

Przy darowiźnie pieniężnej jest dodatkowa przesłanka zwolnienia z podatku. Jeśli przekroczy 36 120 zł musi być potwierdzona przelewem. Przepisy mówią o udokumentowaniu jej dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.

Jak to się ma do rozliczenia kieszonkowego od dziadków? Czy są spełnione warunki zwolnienia z podatku? Fiskus uznał, że tak. Potwierdził, że w tej sprawie ma zastosowanie art. 4a ustawy (bo darowizna jest od dziadków, czyli wstępnych). Nie miał nic przeciwko temu, że pieniądze wpływają na konto ojca (gdyż jest przedstawicielem ustawowym dziecka). Przyznał też, że darowizny są poniżej 36 120 zł, nie trzeba ich więc zgłaszać w urzędzie skarbowym. Ten obowiązek pojawi się dopiero wtedy, gdy darowizny od jednego darczyńcy przekroczą limit. Na to się jednak nie zanosi (chyba że zwiększy się wysokość kieszonkowego).

Reasumując, „darowizny środków pieniężnych, które zostaną przekazane na rachunek bankowy Pani ojca, jako Pani przedstawiciela ustawowego, zwolnione będą z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn” – czytamy w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.4015.228.2023.2.AD

Czy kieszonkowe od dziadków zainteresuje fiskusa? Nie powinno, chyba że zsumowane z ponad pięciu lat kwoty przekroczą 36 120 zł. Czy od nadwyżki trzeba zapłacić podatek? Nie, żeby go uniknąć wystarczy zgłosić darowizny w urzędzie.

Spójrzmy na najnowszą interpretację skarbówki w tej sprawie. Dziadkowie przekazują małoletniej wnuczce co miesiąc 200 zł. Pieniądze przelewają na konto jej ojca (ich syna). W tytule przelewu wskazują, że jest to darowizna dla wnuczki.

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a