Frankowicz bez PIT, chociaż nie wybudował domu

Umorzona przez bank część kredytu frankowicza jest przychodem. Ale nie trzeba płacić od niego podatku.

Aktualizacja: 14.08.2023 11:20 Publikacja: 14.08.2023 02:49

Frankowicz bez PIT, chociaż nie wybudował domu

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Podpisała z bankiem umowę na kredyt we frankach

Wystąpiła o nią pani, która 16 lat temu podpisała z bankiem umowę na kredyt we frankach. Został zabezpieczony hipoteką. Celem kredytu był zakup działki pod budowę domu jednorodzinnego. Kobieta grunt kupiła, ale domu na nim nie postawiła. Teraz podpisała z bankiem ugodę, na podstawie której umorzył jej część zadłużenia.

Czy od umorzonej kwoty musi zapłacić podatek?

Skarbówka przypomniała, że umorzenie kredytu (jego części bądź odsetek) powoduje powstanie u kredytobiorcy przychodu. Uzyskuje bowiem przysporzenie majątkowe. Jest to tzw. przychód z innych źródeł. Generalnie wykazujemy go w zeznaniu rocznym i rozliczamy według skali podatkowej.

Czytaj więcej

Czy spór w sądzie, czy ugoda, frankowicz nie musi płacić PIT

Zaniechanie poboru podatku od frankowicza

Kobieta nie musi jednak opłacać się fiskusowi. Ratuje ją rozporządzenie ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (DzU z 2022 r. poz. 592 ze zm.). Skarbówka przyznała, że można je zastosować w opisanej sytuacji.

Przypomnijmy, że rozporządzenie dotyczy umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego przed 15 stycznia 2015 r. Taki kredyt powinien być zaciągnięty na cele mieszkaniowe. Wymienia je art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT (m.in. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego).

Czy ten ostatni warunek jest spełniony, skoro kobieta nie wybudowała domu? Fiskus uznał, że tak. Kredyt był bowiem przeznaczony na zakup działki pod budowę. A ten cel został osiągnięty. Wszystkie przesłanki ulgi są spełnione – przyznała skarbówka.

Określone w rozporządzeniu ministra finansów zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. do końca 2024 r. We wcześniejszych latach obowiązywały podobne rozporządzenia.

Szerzej o rozliczeniach frankowiczów z fiskusem pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z  7 marca. Oprócz interpretacji w sprawie umorzeń omawialiśmy też dotyczące pieniędzy zwróconych przez bank po sporze w sądzie. Skarbówka przyznaje, że te kwoty również są nieopodatkowane. Kredytobiorca nie uzyskuje bowiem dodatkowej majątkowej korzyści. Podatek może pojawić się jedynie wtedy, gdy frankowicz wywalczy odsetki za zwłokę. Fiskus podkreśla, że to już nie jest zwrot wpłaconych do banku środków, ale dodatkowe świadczenie.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.502.2023.2.MKA

Tak wynika z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Podpisała z bankiem umowę na kredyt we frankach

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt