Udziały po zmarłej żonie zwolnione z podatku

Wdowiec uprawniony do udziałów małżonki w banku spółdzielczym nie zapłaci od nich PIT. Jeśli może wykazać, iż zostały nabyte ze wspólnego majątku.

Publikacja: 13.06.2023 07:28

Udziały po zmarłej żonie zwolnione z podatku

Foto: Adobe Stock

Jak rozliczyć otrzymane po zmarłej żonie pieniądze? – pyta redakcję jeden z naszych czytelników.

Po śmierci małżonki okazało się, że miała udziały członkowskie w banku spółdzielczym. Spadkobierców jest dwoje: mąż i córka (po 50 proc.). W banku poinformowano ich, że zgodnie ze statutem kobieta wskazała męża jako osobę, której po jej śmierci bank jest zobowiązany wypłacić udziały. W statucie jest zapis, że udziały nie wchodzą do spadku po zmarłym członku. Pracownicy banku wskazali, że takie postanowienia są też w art. 10d ust. 3 ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych oraz art. 16 § 4 prawa spółdzielczego.

– Oznacza to, że zwrócone czytelnikowi pieniądze z udziałów nie są objęte podatkiem od spadków i darowizn. Nie musi więc składać w urzędzie skarbowym zgłoszenia SD-Z2 – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

Czytaj więcej

Fiskus nie chce podatku od przedsiębiorstwa w spadku

Czy skoro udziały nie wchodzą do spadku, to są opodatkowane PIT? Czytelnik podkreśla, że miał z żoną wspólność majątkową. Źródłem finansowania udziałów był majątek wspólny. Czy wobec tego może skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT? Przepis ten stanowi, że nieopodatkowane są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni. Zwolnienie przysługuje do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów.

– Art. 21 ust. 1 pkt 50 można też zastosować w opisanej sytuacji. Jeśli bowiem udziały zostały nabyte ze wspólnego majątku małżonków, to po śmierci żony pieniądze za te udziały po prostu wrócą do tego majątku – mówi Piotr Sekulski.

Skarbówka jest tego samego zdania. Spójrzmy na jedną z interpretacji (nr0115-KDIT2.4011.155.2020.1.KC). Wystąpił o nią bank spółdzielczy, który zastanawia się, czy wypłacając udziały po zmarłym członku, który wskazał wcześniej uprawnioną do nich osobę, powinien potrącić PIT. Zasadniczo tak – przyznał fiskus. Potwierdził, że jeśli członek banku spółdzielczego wskazał uprawnioną do udziałów osobę, to nie wchodzą one do spadku. Należy je rozliczyć zgodnie z ustawą o PIT. Wypłacona uprawnionemu kwota jest przychodem z praw majątkowych. Bank powinien potrącić z niej zaliczkę na PIT i odprowadzić ją do urzędu skarbowego. Beneficjent musi wykazać przychód w zeznaniu i rozliczyć według skali.

Od tej zasady jest wyjątek. Jeśli uprawnionym do wypłaty udziałów jest współmałżonek, który pozostawał ze zmarłym w ustroju wspólności majątkowej, gdy źródłem finansowania udziałów był majątek wspólny, można zastosować zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT – stwierdziła skarbówka. Podkreśliła, że środki finansowe służące nabyciu udziałów zostaną zwrócone do majątku, z którego pierwotnie pochodziły. W takiej sytuacji nie można uznać, że zwrot udziałów stanowi dla podatnika jakiekolwiek przysporzenie – czytamy w interpretacji.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność