Nie można naciągać norm unijnych i zawężać zwolnienia

Do wartości sprzedaży z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT nie wlicza się dóbr inwestycyjnych, zdefiniowanych jako towary i usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Publikacja: 14.06.2023 02:00

Nie można naciągać norm unijnych i zawężać zwolnienia

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczył wykładni przepisów o VAT. Wystąpiła o nią do fiskusa w 2018 r. spółka z branży medycznej. We wniosku wskazała, że specjalizuje się m.in. w leczeniu inwazyjnym chorób układu sercowo-naczyniowego, czyli jej główna działalność mieści się w zakresie usług dotyczących opieki medycznej, które są objęte zwolnieniem w art. 43 ust. 1 pkt 18–19a ustawy o VAT.

W związku ze swoją aktywnością miała umowę dzierżawy pomieszczeń na terenie szpitala i ponosiła wydatki na wyposażenie, prace adaptacyjne i projektowe w zajmowanych pomieszczeniach. Miały one przystosować pomieszczenia do działalności medycznej zgodniej ze standardami spółki. Z wniosku wynikało, że wydatki zostały ujęte w ewidencji środków trwałych jako „inwestycja w obcym środku trwałym” i podlegały amortyzacji w CIT.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara