Weryfikacja kontrahenta: Co zaleca Ministerstwo Finansów

W metodyce w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych MF wskazuje, jakie obszary podatnik powinien zweryfikować przy rozpoczynaniu współpracy z kontrahentem.

Publikacja: 29.05.2023 02:00

Weryfikacja kontrahenta: Co zaleca Ministerstwo Finansów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Podatnik, któremu grozi pozbawienie prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z tym, że jakiś inny podmiot na wcześniejszym etapie obrotu dopuścił się oszustwa podatkowego, powinien móc wykazać się dobrą wiarą, a więc że nie wiedział ani nie mógł wiedzieć, że jakiś inny podmiot dopuścił się oszustwa podatkowego. W tym celu podatnik ten powinien wykazać, że dochował należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta.

Zgodnie z „Metodyką w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych” (dalej: „Metodyka”), wydaną przez Ministerstwo Finansów w 2018 r., pierwszym aspektem, jaki podatnik powinien zweryfikować przy rozpoczynaniu współpracy z kontrahentem, jest aspekt formalny.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt