PIT 2022: po rozwodzie ojciec może rozliczyć się z synem

Nie trzeba być samotnym rodzicem przez cały rok, wspólne zeznanie z dzieckiem złożymy także wtedy, gdy zajmujemy się nim tylko przez kilka miesięcy.

Publikacja: 05.02.2023 12:50

PIT 2022: po rozwodzie ojciec może rozliczyć się z synem

Foto: Adobe Stock

Rozliczenie z dzieckiem może przynieść spore podatkowe korzyści. Przysługuje rodzicowi, który samotnie wychowuje swoją pociechę. Czy ten warunek musi być spełniony przez cały rok? Czy mogę skorzystać z preferencji, jeśli w czerwcu rozwiodłem się z żoną i dopiero od tego miesiąca sam zajmuję się synem? – pyta czytelnik.

Przepisy nie wymagają, aby rodzic wychowywał samotnie dziecko przez cały rok. Wystarczy tylko część, nawet jeden dzień. Art. 6 ust. 4c ustawy o PIT określający warunki wspólnego rozliczenia mówi bowiem o samotnym wychowywaniu „w roku podatkowym”. A nie „przez cały rok”.

Potwierdza to Ministerstwo Finansów. W przewodniku o ulgach opisuje sytuację mężczyzny, który w trakcie roku się rozwiódł i od tego czasu sam wychowuje dziecko. Czy może się z nim rozliczyć, jeśli przez część roku był żonaty? Tak, skarbówka nie ma nic przeciwko. „Aby rozliczyć się preferencyjnie, nie musisz być rodzicem samotnie wychowującym dziecko przez cały rok” – podkreśla resort finansów.

Pozytywna odpowiedź jest też w sprawie rodzica 22-letniej, uczącej się córki, która w trakcie roku wyszła za mąż. On także ma prawo do ulgi.

„Zawarcie związku małżeńskiego przez córkę w trakcie roku nie wyklucza możliwości skorzystania przez Ciebie z preferencyjnego rozliczenia” – pisze Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z art. 6 ust. 4c ustawy o PIT ulga jest dla rodzica wychowującego dzieci:

- małoletnie, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów,

- pełnoletnie, otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ich dochody nie mają znaczenia,

- pełnoletnie (do ukończenia 25. roku życia), które się uczą (w szkołach, o których mowa w krajowych lub zagranicznych przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe) i nie przekraczają limitu dochodów.

Ten limit przez wiele lat wynosił 3089 zł. Nowelizacja Polskiego Ładu zmieniła jednak mechanizm jego wyliczania, dzięki czemu znacznie wzrósł. Ustawa o PIT odwołuje się teraz do kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Limit dochodów to 12-krotność tej kwoty. W zeszłym roku renta wynosiła 1338,44 zł. Oznacza to, że rodzic może skorzystać z preferencji, jeśli dochody pełnoletniego (do 25. roku życia) uczącego się dziecka nie przekroczyły w poprzednim roku 16 061,28 zł.

Przypomnijmy, że początkowo Polski Ład zlikwidował możliwość składania wspólnego zeznania z dzieckiem, dając za to odpis od podatku (1,5 tys. zł). Nowelizacja, która obowiązuje od 1 lipca ub.r., przywróciła preferencyjne rozliczenie. Można je zastosować w zeznaniu za 2022 r.

Czytaj więcej

Polski Ład: Zmieniły się zasady rozliczeń samotnych rodziców

Rozliczenie z dzieckiem może przynieść spore podatkowe korzyści. Przysługuje rodzicowi, który samotnie wychowuje swoją pociechę. Czy ten warunek musi być spełniony przez cały rok? Czy mogę skorzystać z preferencji, jeśli w czerwcu rozwiodłem się z żoną i dopiero od tego miesiąca sam zajmuję się synem? – pyta czytelnik.

Przepisy nie wymagają, aby rodzic wychowywał samotnie dziecko przez cały rok. Wystarczy tylko część, nawet jeden dzień. Art. 6 ust. 4c ustawy o PIT określający warunki wspólnego rozliczenia mówi bowiem o samotnym wychowywaniu „w roku podatkowym”. A nie „przez cały rok”.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Praca, Emerytury i renty
Od piątku wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty świadczeń brutto i na rękę
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Nieruchomości
Rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym. Czego będą dotyczyć
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Konsumenci
Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie
Sądy i trybunały
Krajowa Rada Sądownictwa zainteresowała się... Turowem