Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zakwestionował w wyroku z 29 czerwca 2016 r. (I SA/Gd 380/16) stanowisko organów podatkowych dotyczące rozliczenia odsetek. Sprawa dotyczyła małżonków, których syn zginął w 2011 r. w wypadku komunikacyjnym. Syn był ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od następstw wypadku. Uposażonymi do wypłaty odszkodowania byli rodzice zmarłego. Towarzystwo ubezpieczeń wypłaciło 175 tys. zł. Rodzice w sądzie wywalczyli jednak jeszcze 350 zł. Sąd zasądził tę kwotę wraz z odsetkami.
Małżonkowie wystąpili o interpretację z pytaniem, czy odsetki ustawowe, zasądzone wyrokiem sądowym za zwłokę w wypłacie odszkodowania, podlegają PIT.
Fiskus chce podatku
Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznała w interpretacji (ITPB2/4511-834/15/RS), że należy zapłacić od nich podatek. Dyrektor Izby przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem m.in. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zdaniem fiskusa wyłączenie z opodatkowania należności głównej nie oznacza jednak, że wolne od podatku są także odsetki od niej naliczone. Tam gdzie odsetki są zwolnione, ustawa mówi o tym wyraźnie. To oznacza, że odsetek nie można utożsamiać z kwotami otrzymanymi z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, stąd też nie mogą być one objęte art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Stanowią więc przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według stawek 18 i 32 proc. PIT. Należy go rozliczyć w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia.
Jednak WSA w Gdańsku uchylił zaskarżoną interpretację. W uzasadnieniu wskazał, że odsetki należy przypisać do tego samego źródła przychodu co należność główną. A to oznacza, że skoro odszkodowanie jest zwolnione z PIT, to tak samo należy traktować odsetki.