Zwrot podatku nie gwarantuje, że fiskus zaakceptował roczny PIT

Otrzymanie zwrotu podatku nie gwarantuje, że skarbówka zaakceptowała nasze rozliczenie roczne.

Aktualizacja: 08.08.2016 17:35 Publikacja: 08.08.2016 16:58

Zwrot podatku nie gwarantuje, że fiskus zaakceptował roczny PIT

Foto: 123RF

Roczne rozliczenie PIT już dawno za nami, nie oznacza to jednak, że możemy wyrzucić formularze i dokumenty. Skarbówka ma prawie sześć lat na ich sprawdzanie. Deklaracje za zeszły rok może weryfikować do końca 2021 r.

Dużo czasu na weryfikację

– Przyjęcie zeznania przez urzędnika albo system e-deklaracje oraz otrzymanie zwrotu nadpłaty niczego nam nie gwarantuje – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. Powód jest prosty. – Skarbówka może w każdej chwili do tego zeznania wrócić i poszukać w nim błędów – dodaje ekspert.

Przekonała się o tym kobieta, która przez dwa lata wykazywała w deklaracjach ulgę na dziecko. Rozliczała się razem z mężem na formularzu PIT-36. Zeznania wysyłała przez internet, korzystając z systemu e-deklaracje.

8 proc. wynosi obecnie stawka odsetek od zaległości podatkowych

Jak pisze we wniosku o interpretację, w systemie na koniec pojawiała się uwaga, że rozliczenie jest poprawne. Dostała też od fiskusa zwrot nadpłaty. Po jakimś czasie została wezwana do urzędu skarbowego, gdzie poinformowano ją, że nie może jednak skorzystać z ulgi na dziecko. Wspólne dochody (jej oraz męża pracującego w Niemczech) przekraczają bowiem ustawowy limit 112 tys. zł. Zdaniem urzędników dochody męża – chociaż w Polsce zwolnione z podatku – powinny być uwzględnione przy ustalaniu prawa do ulgi.

Skutek? Powstanie zaległości podatkowej i konieczność zapłaty odsetek za zwłokę.

Czy urząd może tak postąpić? – zapytała kobieta we wniosku o interpretację.

Katowicka Izba Skarbowa nie miała wątpliwości, że tak. Jej zdaniem przyjęcie zeznania przez system e-deklaracje oraz zwrot podatku nie oznacza, że ulga rodzinna faktycznie przysługuje. Okoliczność, że program komputerowy nie wskazał błędu podczas wypełniania zeznania, nie zwalnia podatnika z obowiązku wypełnienia go zgodnie z obowiązującymi przepisami. System e-deklaracje ma pomagać w wykonywaniu ciążących na podatniku obowiązków, nie zastępuje jednak przepisów (interpretacja nr IBPB-2-2/4511-511/16/NG).

Program komputerowy to nie przepis

– System e-deklaracje nie przepuszcza matematycznych błędów czy też kwot przekraczających limity – tłumaczy Grzegorz Gębka. – Nie oceni jednak, czy podatnik prawidłowo wykazał bądź nie wykazał danych dochodów. O tym faktycznie decydują przepisy. Jeśli więc w zeznaniu jest błąd, trzeba go poprawić i oddać fiskusowi pieniądze. Wydaje się jednak, że w tej sytuacji są przesłanki umorzenia odsetek za zwłokę – dodaje ekspert.

Pamiętajmy, że gwarancji prawidłowego rozliczenia nie daje też skorzystanie z usługi wstępnie wypełnionego zeznania rocznego (PFR). W Polsce obowiązuje zasada samoopodatkowania i to podatnik odpowiada za prawidłowe rozliczenie swojego PIT – tak odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej" o to, kto ponosi konsekwencje błędów w deklaracjach rocznych wypełnionych przez fiskusa.

Przedawnienie zobowiązań

Sześć lat na kontrolę straty to za mało

Fiskus ma prawie sześć lat na weryfikację zeznania rocznego. Na dodatek twierdzi, że ten okres wydłuża się u przedsiębiorców odliczających stratę. Z niektórych orzeczeń sądowych wynika, że muszą aż jedenaście lat przechowywać księgi za rok, w którym ją wykazali. Przykładowo, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 1458/15) podkreślił, że prawo do wydania decyzji określającej wysokość straty nie przedawnia się w rozumieniu art. 70 § 1 ordynacji podatkowej, gdyż nie dotyczy zobowiązania podatkowego. A nie może się przedawnić coś innego niż zobowiązanie. Decyzja o stracie może więc zostać wydana tak długo, jak możliwa jest weryfikacja deklaracji za rok, w którym została odliczona (można ją odliczać przez pięć lat). Skarbówka zyskuje więc dodatkowe pięć lat na sprawdzenie rozliczeń.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku