Reklama
Rozwiń

Likwidacja OFE ma skutki w PIT i wprowadza nową daninę

Fiskus będzie mógł monitorować stan środków na nowo tworzonych indywidualnych kontach emerytalnych.

Publikacja: 03.03.2021 06:53

Likwidacja OFE ma skutki w PIT i wprowadza nową daninę

Foto: Adobe Stock

Likwidacja otwartych funduszy emerytalnych oznacza także pewne zmiany w ustawach podatkowych. I nie chodzi tu tylko o najbardziej nagłośnioną, jednorazową 15-proc. daninę od zgromadzonych w nich pieniędzy. Zmienią się również ustawy o podatkach dochodowych, a także o Krajowej Administracji Skarbowej.

Stosowne nowele ustaw podatkowych zawarto w przyjętym przez rząd we wtorek 2 marca projekcie ustawy przekształcającej OFE w fundusze inwestycyjne. W ustawie o PIT przewidziano, że wypłaty emerytur i zwrotów środków z nowo tworzonych indywidualnych kont emerytalnych (IKE) będą traktowane jako przychody „z innych źródeł". Ta grupa jest objęta podatkiem według skali, tj. stawek 17 i 32 proc.

Czytaj także: Rząd wraca do likwidacji OFE. Na decyzję będziemy mieli czas do 2 sierpnia

Inaczej będą traktowane kwoty wypłacane osobie wskazanej lub spadkobiercy po śmierci oszczędzającego. Podobnie jak w przypadku dotychczasowych wypłat z OFE w takich przypadkach będą one podlegały zryczałtowanemu 19-proc. podatkowi dochodowemu (podobnie jak przy zyskach kapitałowych). Jeżeli jednak pieniądze zainwestowane w nowe konta będą przynosiły zyski, to ustawa przyzna zwolnienie od takich dochodów.

Chociaż rząd deklaruje w oficjalnym komunikacie, że reforma „gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE", owa prywatność nie będzie pełna. Szef Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnicy urzędów celno-skarbowych będą mogli zażądać na piśmie od funduszu prowadzącego IKE, by ten poinformował ich, co się dzieje na konkretnym koncie. Ma to dotyczyć osoby oszczędzającej na IKE, a także wpłaconych składek oraz wypłacanych środków.

Oko fiskusa nie będzie mogło jednak w ten sposób kontrolować środków wyodrębnionych dla jednostek uczestnictwa funduszy, zbywanych osobom, które zawarły umowę o dokonywanie dodatkowych wpłat na IKE.

Ustawa określiła też, że jednorazowe 15-proc. „zobowiązanie" (nie nazwano go podatkiem) przekształcenia OFE w IKE powstanie 3 stycznia 2022 r. Kwota tego „zobowiązania" ma być przekazana przez nowy specjalistyczny fundusz do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w dwóch transzach: 70 proc. kwoty do 11 lutego 2022 r., a pozostałe 30 proc. do 28 października 2022 r.

Zmiany w ustawach podatkowych wejdą w życie wraz z likwidacją OFE, tj. 28 stycznia 2022 r.

Etap legislacyjny: przekazany do Sejmu

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców
Podatki
Umowy przedwstępne sprzed 2024 r. chronią przed zapłatą podwyższonego PCC od zakupu powyżej sześciu mieszkań.