Sprzedaż ogródka działkowego bez obowiązku rozliczenia PIT

Wpływów ze sprzedaży starej altanki i drzew nie trzeba wykazywać w zeznaniu rocznym.

Aktualizacja: 17.04.2018 12:35 Publikacja: 17.04.2018 07:49

Sprzedaż ogródka działkowego bez obowiązku rozliczenia PIT

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Fiskus ustąpił po latach sporów i nie chce już podatku od sprzedaży altanki, drzew i krzewów, jeśli od wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Co więcej, zgadza się, by ci, którzy zapłacili podatek wcześniej, wystąpili o jego zwrot.

Spójrzmy na interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sprzed kilku dni (nr nr 0112-KDIL3-3.4011.73.2018.2.KP). Wystąpiła o nią kobieta, która w 2013 r. nabyła prawo do użytkowania działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Po trzech latach zbyła to prawo, co wykazała w zeznaniu za 2016 r. i zapłaciła podatek.

Chce teraz go odzyskać. Powołuje się na wyrok NSA z 6 kwietnia 2017 r. (sygn. II FSK 3660/16). Wynika z niego, że wynagrodzenie za nasadzenia, urządzenia i obiekty posadowione na działce wchodzącej w skład rodzinnego ogrodu działkowego powinny być klasyfikowane na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Mówi on, że odpłatne zbycie rzeczy po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie skutkuje przychodem.

Ten warunek został spełniony. Kobieta nabyła bowiem altanę w 2013 r., a ostatnich nasadzeń dokonała w 2015 r. Otrzymane wynagrodzenie nie było więc przychodem, który należy wykazać w zeznaniu rocznym.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Podkreślił, że grunty wchodzące w skład rodzinnych ogrodów działkowych nie są własnością osoby uprawnionej do korzystania z działki. Jej użytkownik jest natomiast właścicielem nasadzeń, urządzeń i obiektów. Spełniają one definicję rzeczy zawartą w kodeksie cywilnym.

W razie wygaśnięcia prawa do działki za drzewa, krzewy i altanę działkowcowi przysługuje wynagrodzenie. Określa je umowa z osobą, na którą przeniesiono prawo do działki. Tak wynika z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Takiego wynagrodzenia nie trzeba wykazywać w zeznaniu, jeśli do przeniesienia własności altany i nasadzeń doszło po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie.

Reasumując, kobieta może skorygować zeznanie za 2016 r. i wystąpić o zwrot nadpłaty.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach