Co robić? – pytają przedsiębiorcy po wejściu w życie Polskiego Ładu. Okazuje się bowiem, że wszystko trzeba przeliczać na nowo.

Rzeczywiście, kalkulacje z poprzednich lat są już nieaktualne. Jednym z głównych czynników decydujących o sposobie rozliczenia stała się składka zdrowotna. Płaci się ją w różnej wysokości, w zależności od formy opodatkowania. Druga najważniejsza rzecz: zmiany w skali podatkowej. Dochód do 30 tys. zł jest w ogóle nieopodatkowany. Zaś dzięki podniesieniu progu w skali z 17-proc. podatku na 32 -proc. przejdziemy dopiero po przekroczeniu 120 tys. zł dochodu.

Czy to znaczy, że przesunął się próg opłacalności skali w stosunku do liniowego PIT?

W poprzednich latach przyjmowało się, że nad podatkiem liniowym powinien zastanowić się przedsiębiorca mający przynajmniej 100 tys. zł dochodu rocznie. Wskutek Polskiego Ładu ten próg się trochę przesunął. Liniowy PIT staje się bardziej opłacalny przy niecałych 136 tys. zł dochodu rocznie. Dużo jednak zależy też od innych aspektów. Chociażby tego, czy przedsiębiorca ma inne źródła zarobku albo zamierza się rozliczyć wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na dzieci. Po uwzględnieniu tych aspektów w obliczeniach może okazać się, że dla przedsiębiorcy mającego dużo większy dochód niż 136 tys. zł rocznie korzystniejsza jednak jest skala.

Czytaj więcej

Polski Ład PiS: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dużo większy dochód, czyli?

Załóżmy, że dochód przedsiębiorcy wynosi 200 tys. zł rocznie. Wydaje się, że liniowy jest lepszy niż skala. Przedsiębiorca może jednak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, który w ogóle nie zarabia. Dzięki temu na skali znajdzie się w pierwszym progu, gdzie płaci 17-proc. PIT. Co więcej, dzięki wspólnemu rozliczeniu można będzie skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Po kalkulacji wychodzi, że jednak korzystniejsza jest skala, i to znacznie. Rozliczenie z małżonkiem wszystko więc zmienia.

Na popularności zyskuje ryczałt. Czy możemy podać próg jego opłacalności?

Przy ryczałcie jest jeszcze trudniej o generalne wnioski. Mamy na nim zróżnicowane stawki podatku, uzależnione od rodzaju działalności. Dużo zależy też od wysokości kosztów, jakie ponosi przedsiębiorca, przy tej formie rozliczenia ich nie odliczy. Dlatego też nie da się podać progu opłacalności ryczałtu. Można jednak przyjąć, że u lepiej zarabiających ryczałt jest lepszy ze względu na składkę zdrowotną, która będzie mniejsza niż na skali czy liniowym PIT.

Czytaj więcej

Tydzień z Polskim Ładem