Skarbówki nie interesują rodzinne podarunki. Jeśli jednak to, co dostaliśmy w darowiźnie, sprzedamy, fiskus wyciągnie rękę po swoje. Takie są wnioski z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, która jeszcze w tym roku ma dostać akcje od dziadka. Zamierzają zawrzeć umowę darowizny. W następnym roku (albo w kolejnych, w zależności od koniunktury) wnuczka chce sprzedać akcje.

Czytaj więcej

Skutkiem otrzymania RSU może być dwukrotne powstanie przychodu

Jak ma się rozliczyć ze skarbówką? Czy przy darowiźnie i sprzedaży należy zapłacić PIT? Kobieta twierdzi, że 
nie.

Fiskus zgodził się z nią tylko częściowo. Przyznał, że jeśli mamy do czynienia z klasyczną darowizną (w świetle kodeksu cywilnego), to nie podlega ona w ogóle pod ustawę o PIT. Będzie rozliczana zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.

Czyli jak? O tym fiskus w tej interpretacji nie wspomniał. Generalnie jednak podarunek otrzymany od najbliższej rodziny, w tym dziadków, jest zwolniony z podatku od darowizn. Jeśli jego wartość nie przekracza 9637 zł, nie trzeba go nigdzie zgłaszać.

Jeżeli darowizna jest wyższa, trzeba o niej poinformować urząd skarbowy. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Na jego złożenie obdarowany ma sześć miesięcy. Uniknie tego obowiązku, jeśli umowa miała formę aktu notarialnego.


Tak więc akcje otrzymane od dziadka nie są opodatkowane ani na podstawie ustawy o PIT (bo darowizny nie są nią objęte), ani na mocy ustawy o podatku od spadków i darowizn (bo najbliższej rodzinie przysługuje zwolnienie). 


A jak będzie przy sprzedaży? Fiskus w tej sprawie miał inne zdanie niż występująca o interpretację kobieta. Przypomniał, że przychody z odpłatnego zbycia akcji wymienia art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT. Zalicza się je do przychodów z kapitałów pieniężnych. 


Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj

Są rozliczane w szczególnym trybie określonym w art. 30b ustawy o PIT. Wynika z niego, że od dochodu ze sprzedaży papierów wartościowych zapłacimy 19-proc. podatek. Sprzedawca musi też złożyć zeznanie PIT-38, w którym ten dochód wykaże. Termin: 30 kwietnia następnego roku. 


Co w sytuacji, gdy w darowiźnie otrzymaliśmy coś innego niż akcje, a potem to sprzedajemy? 


– Generalnie też trzeba zapłacić podatek od dochodu ze sprzedaży. Ale ustawa o PIT przewiduje pewne wyłączenia. Przykładowo, jeśli sprzedamy samochód po pół roku od jego otrzymania, nie musimy wykazywać dochodu i płacić podatku – mówi Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.


Numer interpretacji: 0115-KDIT1.4011.523.2021.4. MN