To efekt zmian w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wprowadzonych ustawą z 17 grudnia o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (tzw. ustawa o najmie okazjonalnym).

Znosi ona wyższą 20-proc. stawkę dla przychodów z najmu przekraczających próg 4 tys. euro (w 2010 r. próg ten miał wynosić 16 891,20 zł).

Dzięki temu zryczałtowane opodatkowanie wpływów z najmu a także dzierżawy, poddzierżawy i innych podobnych umów (zaliczanych do odrębnego źródła przychodów) staje się jeszcze bardziej opłacalne. Co prawda wynajmujący, którzy wybiorą tę formę opodatkowania, nie mogą uwzględnić kosztów najmu (podatek jest płacony od przychodu, a nie od dochodu), ale za to stawka ryczałtu jest dużo niższa niż przy opodatkowaniu według skali (18 i 32 proc. od nadwyżki ponad 85 528 zł), a poza tym przychodów z najmu nie trzeba łączyć z innymi opodatkowanymi według skali (np. z pracy, emerytury, działalności gospodarczej).

[b]Decyzję o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania najmu na 2010 r. trzeba podjąć do 20 stycznia.[/b] Najpóźniej tego dnia trzeba złożyć pisemne oświadczenie o wyborze tej formy rozliczenia. Tego terminu muszą pilnować osoby, które w ubiegłym roku płaciły podatek od najmu według skali. Ten, kto w ubiegłym roku płacił ryczałt i nadal zamierza przy tym pozostać, nie musi opowiadać się fiskusowi.

[b]W dniu publikacji artykułu ustawa, która od 1 stycznia 2010 r. wprowadza tę korzystną dla wynajmujących zmianę, czeka jeszcze na podpis prezydenta.[/b]