Wystarczy wypełnić trzy rubryki zeznania

Z możliwości przekazania 1 proc. podatku dochodowego mogą skorzystać nie tylko pracownicy, ale także przedsiębiorcy czy inwestorzy giełdowi

Aktualizacja: 29.03.2010 04:21 Publikacja: 26.03.2010 02:00

Wystarczy wypełnić trzy rubryki zeznania

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Prawo to przysługuje bowiem wszystkim podatnikom, którzy składają formularze: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Osoby, które wypełniają kilka zeznań, w każdym z nich mogą wskazać inną fundację lub stowarzyszenie. W ten sposób mogą więc pomóc dwóm lub więcej organizacjom.

Możliwości takiej nie mają podatnicy, którzy wypełniają jeden PIT. Nawet małżonkowie rozliczający się wspólnie mogą w zeznaniu wskazać tylko jedną fundację lub stowarzyszenie, którym chcą pomóc.

Przekazanie pieniędzy jest bardzo proste. Aby trafiły one na konto fundacji lub stowarzyszenia, wystarczy podać ich nazwę i numer w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz wnioskowaną kwotę.

Ta nie może być wyższa niż 1 proc. podatku należnego w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Aby przekazać 1 proc., należy wypełnić:

- część O formularza PIT-36 (poz. 305 – 307)

- część N druku PIT-36L (poz. 105 – 107)

- część H zeznania PIT-37 (poz. 124 – 126)

- część G deklaracji PIT-38 (poz. 58 – 60)

- część G (poz. 51 – 53) formularza PIT-39

- część M składanego do końca stycznia zeznania PIT-28 (poz. 129 – 131).

Informacje nieobowiązkowe

Przekazując 1 proc. PIT, podatnicy mogą wskazać konkretną osobę, której chcieliby pomóc. W tym celu należy wypełnić w zeznaniu odpowiednie pole znajdujące się w części zatytułowanej „Informacje uzupełniające”, np. w formularzu PIT-37 jest to pole 128.

Należy jednak pamiętać, że wskazanie takie nie jest wiążące dla fundacji lub stowarzyszenia. Ostateczną decyzję o sposobie wykorzystania pieniędzy podejmują organizacje pożytku publicznego.

Wypełniając zeznanie, podatnik musi także zdecydować, czy chce, aby fundacja lub stowarzyszenie poznały jego imię, nazwisko i adres oraz wysokość przekazanej kwoty. Jeśli tak, musi zaznaczyć w zeznaniu odpowiedni kwadrat (np. poz. 310 w PIT-36 lub poz. 110 w PIT-36L).

Wszelkimi formalnościami związanymi z przekazaniem pieniędzy zajmuje się urząd skarbowy. Uwzględnia on kwotę ze złożonego w terminie zeznania lub korekty, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu tego terminu (czyli co do zasady do końca czerwca).

Co istotne, niewielkie spóźnienie z zapłatą podatku nie powoduje, że 1 proc. PIT nie zostanie przekazany. Warunkiem przesłania pieniędzy jest bowiem zapłata w pełnej wysokości podatku nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego.

Urząd skarbowy przekazuje 1 proc. podatku na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego w lipcu lub w sierpniu.

[srodtytul]Warto pamiętać o darowiznach[/srodtytul]

Osoby, które w trakcie roku wpierają różne organizacje z własnych pieniędzy, powinny pamiętać o możliwości pomniejszania dochodu o darowizny.

Ta ulga jest niezależna od możliwości przekazania 1 proc. podatku. Mogą z niej skorzystać tylko podatnicy, którzy wpłacili pieniądze na konto fundacji lub stowarzyszenia.

Aby zmniejszyć dochód, muszą one być przekazane na jeden z celów określonych w art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link].

Przepis ten zawiera rozbudowany katalog bardzo różnych celów, np. działalność charytatywną, ochronę i promocję zdrowia, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

Z ulgi można skorzystać, pod warunkiem że obdarowanym jest organizacja wskazana w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Chodzi przede wszystkim o fundacje i stowarzyszenia. Nie jest natomiast wymagane, aby obdarowany posiadał status organizacji pożytku publicznego.

Trzeba pamiętać, że łączna kwota odliczeń wymienionych w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawie o PIT[/link] nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo