Dobrą wiadomością dla podatników jest ta, że podstawowe druki się nie zmieniły. Jedyną nowością jest opisany poniżej [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/pit-39.pdf]PIT-39[/link]. W tym roku złoży go jednak niewiele osób.
[b]Ponieważ 30 kwietnia przypada w piątek, podatnicy nie będą mieć dodatkowych dni na rozliczenie z fiskusem.[/b] Dotrzymanie terminu jest szczególnie istotne dla małżonków, którzy chcą się rozliczyć wspólnie, oraz osób zamierzających złożyć zeznanie na zasadach przewidzianych dla tych, którzy samotnie wychowują dziecko. To dlatego, że w ich wypadku nawet jednodniowe spóźnienie w złożeniu deklaracji oznacza pozbawienie prawa do rozliczenia na preferencyjnych zasadach.
Osoby przebywające za granicą powinny pamiętać, że tylko w razie nadania zeznania w placówce Poczty Polskiej za termin jego złożenia uważa się datę stempla pocztowego. Zasada ta nie obowiązuje, gdy deklaracja jest wysyłana z zagranicy. Wtedy decyduje moment otrzymania deklaracji przez urząd skarbowy. Czasem podatnicy mają wątpliwości, do którego urzędu skarbowego powinni złożyć zeznanie. Decyduje miejsce zamieszkania w ostatnim dniu roku.
[srodtytul]Dochody z pracy[/srodtytul]
Nadal najwięcej osób wypełnia [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/pit-37.pdf]PIT-37[/link]. Stosują go m.in. ci, którzy uzyskują tylko dochody z pracy oraz umów-zleceń i o dzieło. Należy jednak pamiętać, że formularz ten nie jest przeznaczony dla osób, które uzyskały dochody za granicą (nawet jeśli były to dochody z pracy). One wypełniają [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/prawodla/pdf/pit-36.pdf]PIT-36[/link]. Stosują go także przedsiębiorcy, którzy obliczają podatek na