Formularz PIT-12, w którym informujemy pracodawcę o tym, że ma nas rozliczyć w urzędzie skarbowym, musimy mu przekazać przed 10 stycznia.
– Pracodawca, który dostanie takie oświadczenie, ma obowiązek złożyć zeznanie roczne za pracownika – wyjaśnia Przemysław Bogusz, doradca podatkowy w kancelarii TuboTax. – Przekazanie PIT-12 po terminie nie wyklucza rozliczenia przez firmę, zależy to jednak już tylko od dobrej woli pracodawcy.
Zakład rozlicza pracownikowi podatek na formularzu PIT-40 przekazywanym do urzędu skarbowego do końca lutego. Z tej możliwości nie mogą jednak skorzystać osoby, które uzyskiwały dochody opodatkowane według skali z dwóch albo więcej firm (np. zmieniały zakład pracy w trakcie roku). One muszą złożyć zeznanie samodzielnie (do końca kwietnia).
Rozliczenia przez pracodawcę nie wyklucza uzyskiwanie innych dochodów, m.in. z giełdy, sprzedaży nieruchomości albo przychodów opodatkowanych ryczałtem lub kartą. Oczywiście wtedy oprócz PIT-40 do urzędu skarbowego musi trafić odpowiednie zeznanie (np. dochody z giełdy wykazujemy w PIT-38).
W PIT-40 tylko składki
Na własną rękę muszą spełnić obowiązek wobec fiskusa osoby, które chcą skorzystać z preferencji podatkowych. Przykładowo wspólnie rozliczyć się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem albo odliczyć wydatki na Internet, darowizny bądź też pomniejszyć podatek o ulgę na dzieci. Pracodawca może w rozliczeniu na formularzu PIT-40 uwzględnić tylko składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Aby skorzystać z innych ulg, trzeba złożyć samodzielne zeznanie. Podobnie będzie u osób, które chcą podzielić się 1 proc. swojego podatku. Nie zrobią tego za pośrednictwem pracodawcy, muszą same złożyć PIT.