W 2007 r. czytelnik zakończył budowę domu jednorodzinnego i rozważa z żoną jego sprzedaż jeszcze w 2008 r. Pieniądze na kupno działki pochodziły z oszczędności, a środki na budowę domu – ze sprzedaży mieszkania w 2005 r. i oszczędności. Czytelnik i jego żona mieszkają w nowo wybudowanym domu, ale na stałe zameldowani są w innej miejscowości i nie planują zmiany meldunku. Pyta, czy będą musieli zapłacić podatek – i ewentualnie jaki – od sprzedaży tej nieruchomości.
Uwolnić się od zapłaty podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży (odpłatnego zbycia) domu lub mieszkania nabytego lub wybudowanego po 1 stycznia 2007 r. można w dwóch wypadkach:
> jeśli właściciel lokum był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia,
> jeśli do sprzedaży dochodzi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie albo wybudowanie (to dotyczy także nieruchomości i praw spółdzielczych do mieszkań nabytych przed 1 stycznia 2007 r.).
Jeżeli żaden z tych warunków nie został spełniony, fiskusowi należy się 19-proc. podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży.