Chcemy rozliczyć się razem z mężem. Jedno z nas ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie osiąga jednak dochodów z tej działalności. Jednocześnie zatrudniony jest na umowę o pracę. Czy możemy wypełnić wspólny PIT za 2007 rok?
Nie
. Zasadą jest, że opodatkowywanie dochodów z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym uniemożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem. Wynika to z art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten mówi, że małżonkowie nie mogą złożyć wspólnego zeznania, jeśli choćby do jednego z nich mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Nie tak oczywista jest jednak sytuacja, kiedy ktoś nie uzyskuje z działalności żadnych przychodów (np. faktycznie jej nie prowadzi, a ma ją tylko zarejestrowaną). W takim wypadku istnieją argumenty przemawiające za możliwością wspólnego opodatkowania. Organy podatkowe reprezentują jednak bardziej rygorystyczne stanowisko w tej sprawie. Przykładowo Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany w interpretacji z 17 lipca 2006 r. stwierdził: „Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2 ustawy o PIT, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie formy opodatkowania określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Fakt, że podatnik nie osiągnął żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (...) pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania preferencyjnego opodatkowania małżonków, gdyż ustawodawca wyraźnie wskazuje na okoliczności zastosowania do podatników przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym”.
Czy możemy rozliczyć się razem z mężem, jeśli wspólność majątkowa była przywrócona w trakcie ubiegłego roku?