To efekt różnych definicji prowadzenia działalności gospodarczej, jakie funkcjonują w ustawach podatkowych. Dlatego [b]szczególną ostrożność i czujność powinny zachować osoby, które dokonują sporadycznych transakcji na większe kwoty albo sprzedają towary niższej wartości, ale za to częściej[/b]. Czasami jednak, jak przy sprzedaży ziemi odziedziczonej w spadku po rodzinie, dobrze jest – jeszcze przed dokonaniem transakcji – wystąpić o interpretację przepisów, aby potem uniknąć zarzutu prowadzenia niezarejestrowanej i nieopodatkowanej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w sprawach, co do których istnieją rozbieżne stanowiska nie tylko wśród organów podatkowych, ale i sądów administracyjnych.
[srodtytul]Kiedy sprzedaż nie jest działalnością [/srodtytul]
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) nie pozostawia wątpliwości: działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa – wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż. W definicji tej mieści się działalność polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych. Co ważne, działalność ta musi być prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, a uzyskane z niej przychody nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9 (art. 5a pkt 6 updof).
Innymi słowy, za przedsiębiorcę nie zostanie uznana osoba, która zatrudniona jest na etacie, otrzymuje emeryturę lub rentę czy uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście. Nie grozi to też tym, którzy uzyskują przychody z nieruchomości, z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, a także z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych czy odpłatnego zbycia np. nieruchomości lub ich części oraz udziałów w nieruchomości czy innych rzeczy. Pod warunkiem że nie sprzedają rzeczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – czyli przykładowo książek jako osoba prowadząca własną księgarnię czy antykwariat – lecz np. zbywają odziedziczoną po rodzicach nieruchomość.
Co więcej, za działalność gospodarczą nie zostaną też uznane przychody z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 updof), jak np. alimenty, stypendia czy nagrody wygrane w konkursie.