Ulga na dzieci to najkorzystniejsze z obowiązujących odliczeń. Rodzice będą mogli ją odpisać na podobnych zasadach jak za poprzedni rok. Kwotę wynoszącą 1173,70 zł odejmuje się od podatku, dzięki czemu wiele osób może znacznie zmniejszyć swoje zobowiązanie wobec fiskusa.
Należy pamiętać, że prawo do odliczenia mają tylko osoby, które płacą podatek według skali progresywnej, czyli według stawek 19, 30 i 40 proc. Nie skorzystają więc z niej podatnicy rozliczający się według liniowej 19-procentowej stawki PIT ani opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy kartę podatkową. To samo ograniczenie odnosi się do rolników opłacających podatek rolny.
[srodtytul]Ulga na zagranicznych studentów[/srodtytul]
Tak jak dotychczas odliczenie będzie przysługiwać tym osobom, które w 2008 r. wychowywały własne lub przysposobione dzieci. Dopiero w rozliczeniu za 2009 r. do grona rodziców biologicznych i adopcyjnych dołączą opiekunowie prawni i rodzice zastępczy.
Nie zmieni się zasada, że odpis będzie dotyczył dzieci niepełnoletnich, studentów do 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Poza tym już w rozliczeniu za 2008 r. zwiększy się liczba pociech, które bez względu na wiek będą objęte tą preferencją. Przepis ten, który wchodzi w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2008 r., wprowadza najnowsza nowelizacja ustawy o PIT. Prawo do ulgi zyskają podatnicy, których dzieci – ze względu na orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji – pobierają dodatek pielęgnacyjny. Ulga obejmie także dzieci, które okazały się całkowicie niezdolne do pracy i pobierają rentę socjalną.