W części XII Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik nr 3 do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CA50274617163B5932C846426716711B?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym[/link], pod pozycją 4 wymieniono usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Zgodnie z objaśnieniami do części XII Tabeli usługi te można prowadzić przy zatrudnieniu nie więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka.
Jednak w opinii organów podatkowych wynajem mieszkań – nawet jeśli są to jednopokojowe kawalerki znajdujące się w kilku blokach mieszkalnych – nie jest tożsamy z wynajmowaniem pokoi gościnnych i domków turystycznych.
Natomiast [b]samo spełnienie przez przedsiębiorcę warunku dotyczącego liczby wynajmowanych pokoi nie przesądza o możliwości opodatkowania świadczonych usług w formie karty podatkowej.[/b] Taki pogląd wyrażono m.in. w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 maja 2009 r. (ITPB1/415-189/09/HD)[/b]. Oznacza to, że nie ma możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej przychodów z najmu jednopokojowych kawalerek w ramach działalności gospodarczej.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Bogdan wraz z żoną jest właścicielem trzech małych kawalerek o powierzchni około 20 mkw.