Reklama
Rozwiń

Małżonkowie mają podwójny limit ulgi na Internet

Małżeństwo, które korzysta z sieci, ma prawo do podwójnej ulgi podatkowej

Publikacja: 04.09.2010 06:07

Małżonkowie mają podwójny limit ulgi na Internet

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Wydatki muszą być udokumentowane fakturą. Dla fiskusa jest ona najważniejsza. Twierdzi, że z odliczenia może skorzystać wyłącznie ta osoba, której dane zostały na niej zamieszczone.

Tak wynika z [b]odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 16 754[/b]. Nie przekonuje go korzystne dla podatników orzecznictwo sądowe i argument, że małżeństwo, które ma wspólność majątkową, razem ponosi wydatki.

Dlatego [b]małżonkowie, którzy chcą uniknąć sporu z fiskusem, powinni pamiętać przy podpisywaniu umowy z operatorem o tym, aby oboje figurowali na fakturze. [/b]

O wydatki na użytkowanie Internetu w miejscu naszego zamieszkania można pomniejszyć dochód. Limit odliczenia wynosi 760 zł rocznie. A dla małżeństwa nawet 1520 zł, ponieważ z ulgi mogą skorzystać i mąż, i żona. Fiskus jednak konsekwentnie utrzymuje, że na fakturze dokumentującej wydatki na korzystanie z sieci powinny być dane obojga małżonków. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską, [b]aby podatnik mógł odliczyć od swojego dochodu wydatki za użytkowanie Internetu, musi je mieć udokumentowane fakturą, na której będzie widnieć jego imię i nazwisko jako nabywcy usługi. [/b]Jeśli każdy z małżonków chciałby skorzystać z ulgi, to na fakturze powinny znajdować się dane identyfikacyjne zarówno męża, jak i żony.

Minister finansów podkreślił też, że nie zamierza zmieniać regulacji dotyczących warunków korzystania z ulgi internetowej. Odliczenie wydatków przez oboje małżonków nie wymaga bowiem zmian ustawowych. Wystarczy, że zainteresowani aneksują umowę na dostawę usług internetowych przez operatora, podając jako nabywcę zarówno męża, jak i żonę.

Osoby, które zapomniały o tym wymogu, mają jednak szanse na zwycięstwo przed sądem. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. I SA/Łd 127/08), skoro małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej, razem mieszkają, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe i korzystają z Internetu, to oboje mogą skorzystać z odliczenia od dochodu. Wprawdzie na fakturze są tylko dane męża, ale wydatki obciążają w równym stopniu jego żonę. Tak więc treść faktury nie pozbawia prawa do skorzystania z podwójnej ulgi, jeśli oboje małżonkowie ponosili koszty użytkowania sieci.

Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez WSA w Rzeszowie (sygn. I SA/Rz 575/09).

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców