W myśl jej art. 2 ust. 1 za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
Przy czym, zgodnie z definicją gospodarstwa rolnego zawartą w ustawie o podatku rolnym, miejsce położenia gruntów nie ma znaczenia dla zakwalifikowania ich do gospodarstwa rolnego. Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 czerwca 2010 r. (ILPB1/415-450/10-2/KŁ)[/b].
Podatnik pytał, czy podlega zwolnieniu z podatku wynajem do pięciu pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym położonym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym składającym się z gruntów rolnych położonych w województwie X (2 ha 29 arów) oraz w województwie Y (26 arów), z tym że budynek mieszkalny jest posadowiony w województwie Y.
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że w takiej sytuacji podatnik spełnia warunki uprawniające do zastosowania zwolnienia, bo miejsce położenia gruntów (województwo X czy Y) nie ma znaczenia. Liczy się to, że budynek położony jest na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.
[srodtytul]...i obowiązkowo na wsi...[/srodtytul]
Ze zwolnienia nie skorzysta zatem podatnik wynajmujący pokoje w budynku mieszkalnym, który znajduje się w gospodarstwie rolnym, ale położonym na terenie posiadającym prawa miejskie. Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 maja 2010 r. (ITPB1/415-233/10/HD)[/b].