W styczniu zmarła ciocia, dla której mój ojciec był bratankiem. W testamencie, który został spisany po uzyskaniu mojej pełnoletności otrzymałem mieszkanie jako spadek. Z tego co wiem, jestem w II grupie podatkowej. Jak liczony będzie podatek od tego mieszkania i czy jest możliwość zwolnienia podatku? Jestem zameldowany w tym lokalu od urodzenia, stale w nim mieszkam, razem z rodzicami byliśmy opiekunami cioci. Jestem studentem i nie mam stałych dochodów.
- P.T.
Wszystko wskazuje na to, że czytelnik skorzysta z ulgi podatkowej uregulowanej w art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (dalej upsd).
Do II grupy podatkowej ustawa zalicza zstępnych rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy oraz ich dzieci, wnuki itd.), rodzeństwo rodziców (ciotki, wujowie, stryjowie), zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (szwagrów), małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Czytelnik jako zstępny bratanka (wnuk brata) mieści się w tej grupie.
W przypadku nabycia mieszkania w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania wartości mieszkania do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej.