Ulga odsetkowa zniknęła z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z początkiem 2007 r. Ponieważ jednak odliczenie dotyczyło długofalowych inwestycji mieszkaniowych, ustawodawca musiał zagwarantować podatnikom prawo do jego kontynuowania także po likwidacji ulgi.
Zgodnie z przepisami przejściowymi prawo do ulgi ma osoba, która w latach 2002 – 2006 uzyskała kredyt (pożyczkę) mieszkaniowy. Odliczenie przysługuje także w razie pierwotnego oraz każdego kolejnego refinansowania kredytu (pożyczki). Zdarza się, że refinansując go, podatnik dokonuje dodatkowo konsolidacji innych zobowiązań, np. spłaca kredyt konsumpcyjny. Ta część kredytu nie będzie dawała prawa do odliczenia.
We wszystkich tych wypadkach prawo do odliczenia przysługuje do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.
Ulgowe inwestycje
Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej była uzależniona od wielu warunków, o których podatnicy muszą pamiętać przez cały okres jej rozliczania. Ustawodawca ściśle określił katalog inwestycji, które pozwalają na odliczenie. Chodzi o inwestycje mające na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Prawo do korzystania z ulgi przysługiwało w razie: budowy domu, wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowego domu albo mieszkania, zakupu mieszkania lub domu od dewelopera czy gminy oraz nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowania) go na cele mieszkalne.
Prawo do ulgi przysługiwało tylko w wypadku nowych domów i mieszkań. Podatnicy, którzy w latach 2002 – 2006 kupili na kredyt mieszkanie na rynku wtórnym, nie mogą kontynuować odliczania odsetek, bo nigdy im takie prawo nie przysługiwało.