Przepisy dotyczące zasad korzystania z ulgi odsetkowej zawierają wiele ograniczeń i wyłączeń. Przede wszystkim ustawodawca jasno wskazał, jakich odsetek podatnik nie może wykazać w zeznaniu rocznym.
Prawa do odliczenia nie dają m.in. odsetki od tej części kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, która została przeznaczona na zakup prawa własności gruntu lub prawa użytkowania wieczystego. Jeżeli podatnik w 100 proc. sfinansował zakup mieszkania wraz z udziałem w gruncie z kredytu, musi dokonywać odliczenia proporcjonalnie. Nie ma znaczenia to, że nabyty grunt stanowił integralną całość z lokalem mieszkalnym.
Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych. W ich ocenie ustawodawca w sposób jasny i jednoznaczny zastrzegł, że odliczeniu w trybie ulgi nie podlegają odsetki od kredytów wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu. Sądy podkreślają, że ustawodawca nie wyłączył z tego zastrzeżenia żadnej formy nabycia gruntu (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 22 lutego 2011 r., sygn. I SA/Gd 1229/10).
Trudności z odliczeniem nie mają podatnicy, którzy zakup działki czy prawa użytkowania wieczystego do niego sfinansowali z własnych środków. W tym wypadku przydatne będą dokumenty, które potwierdzą, jaka część inwestycji została sfinansowana z własnej kieszeni, a jaka z kredytu. W wypadku mieszkań pomocny będzie dowód wpłaty na konto dewelopera, potwierdzający, że jest to należność za udział w gruncie.
Trzeba pamiętać, że w trakcie ewentualnej kontroli podatkowej to podatnik będzie musiał przedstawić dowód nabycia gruntu z własnej kieszeni.